Derin Düşünen İnsanların Modern Dünyada Yaşadıkları 8 Sıkıntı

0
2318

Aslında derin düşünebilme kabiliyeti her insana nasip olmamış, tanrı vergisi bir güzelliktir. Bu özellik size her şeyi en temelinden inceleyerek algılama ve sürekli bir farkındalık ile yaşam sürdürme imkânı sağlar.

Fakat materyalist tüketici anlayışının benimsediği modern toplumda, derin bir düşünür olmanın beraberinde getirdiği bu sürekli sorgulama ve derin farkındalık hali oldukça zor olabilir.

Bu zorlukları 8 kategoriye ayırdık. Bunlardan bir kaçını yaşıyorsanız, herkesin yanıldığı gibi tuhaf olduğunuzu düşünüp yanılmayın. Sadece çok derin düşünüyorsunuz.

1-Kopukluk Hali

Açgözlülüğün, ilkel arzuların ve maddiyat düşkünlüğünün yönettiği, ruhaniliğin, manevi değerlerin ve entelektüelliğin giderek azaldığı bir dünyada derin düşünen insanların aidiyet hissetmemesinden daha normal bir şey yoktur.

Haliyle, diğer insanları ve onların davranışlarını anlayamazsınız, bu da neden bu kadar uyumsuz olduğunuz hissine kapılmanıza veya başka bir gezegene ait olup olmadığınızı sorgulamanıza neden olur

2-Yaygınlaşan  Popüler Etkinliklere İlgisizlik

Aynı kopukluk hissine kapılmaya benzer şekilde, insanların geneli için ilgi çekici ve eğlenceli olan, çoğunluğun ortak zevklerine hitap eden şeyler derin düşünürlerin ilgi alanına girmeyebilir.

Herkesin hayranı olduğu Televizyon dizisi derin düşünürleri sarmayabilecektir ya da kafelerde gruplar halinde oturup, kahkahalar atarak ve geyik muhabbeti döndürerek vakit öldürmeyi anlamsız ve sahte bulabileceklerdir.

Çoğu zaman önemli olmayan şeylere zaman harcamanın nasıl mümkün olabileceğini merak edip duracaktır derin düşünürler. Onların içinde durmadan, tam olarak dışlarında da kalmadığı bir yaşam sürecektir.

3-Modern Toplumla Yakından Alakadar Bir Hayal Kırıklığının Mevcudiyeti

Dünya üzerinde neler olup bittiğini ister takip edin, ister takip etmeyin; net olan tek bir şey var, insanlığın geleceğinden oldukça endişelisin ve durumdan rahatsızsın. Bunun nedeni, insan oğlunun gerçek değerlerden ve asıl sorunlardan sürekli uzaklaştığını fark ediyor olman. Bütün bu aymazlık ve sığlık size insan türünün talihsiz bir varlık olduğunu düşündürüyor. Hatta belki de kendini tüketmekle lanetlenmiş.

4-Sizin Ne Olduğunuz Hakkında Kafaları Karışık: Kibirli/Tuhaf/Dalgın Etiketleriniz Var

Derin düşünen birçok insanı, içe kapanık ve düşüncelere gömülmüş kişiler olarak genelleyebiliriz. Derin düşünenler, düşüncelerini kolay kolay açmazlar. Derin düşünenleri tanımayanlar ya da onları anlamayanlar çoğu zaman onlar hakkında yanlış algılara sahiptirler. Kimi zaman sizi soğuk, kibirli, kendilerinden hoşlanmayan ve hatta ukala olmakla suçlarlar ve çoğu zaman sizi kendi dünyalarının içine çekmeye çalışarak üzerinize gelebilirler.

Bazıları da sizin, bütün gün orada oturan ve kafasını bulutların üstünde olan tuhaf biri olduğunuzu düşünür.

5-Günlük Sorunları Çözme Gerekliliği Ciddi Bir Sıkıntı Olur

Başka insanların kendilerine hiçbir zaman sormadıkları soruları, derinlemesine düşünebilirsiniz veya etrafınızdaki herkesten daha fazla kitap okuyor olabilirsiniz. Ancak iş günlük sorunları çözmeye gelince, çaresiz kalırsınız.

Belki çok düz ve yüzeysel düşünemezsiniz belki de günlük sorunlar sizin ilgi alanınız değildir.

6-İçe Dönüş ve Sebepsiz Üzüntü Dönemleri

Derin bir düşünürseniz, belirsiz bir nedenden kaynaklanan zaman zaman sahip olabileceğiniz üzüntü hissini muhtemelen biliyorsunuzdur. Bir tür depresyonla karşılaştırılabilir. Aslında ortada üzüntü nedeni de olmayabilir.

Böyle dönemlerde iyice içe kapanır, daha da derinlere dalarsınız ve düşünceleriniz bir sonuca ulaşmadıkça depresif kalırsınız.

7-Anlayışsız Kişilerin Israrla Üzerinize Gelmesi

Yüzünüzde düşünceli bir ifade olduğu zamanlarda, en yakınlarınız bile bir sıkıntınız olduğunu düşünebilir. Sonra sizin için endişelenmeye başlarlar ve o bıktıran soruyu sorup dururlar ‘’ her şey yolunda mı?’’ veya ‘’sen iyi misin?’’

Sorun şu ki, bu ruh halinin nedenini açıklamak her zaman kolay değildir. İzlediğiniz bir filmin veya okuduğunuz bir kitabın mutsuz biten sonu ya da sadece bir belgesel sizi derin düşüncelere gark ettirmiş olabilir. Kelimenin tam anlamıyla her şey sizi düşündürebilir. Ama gel de bunu anlat şimdi… Keşke bunları uzaklaştıran bir spray ya da bir cihaz olsa değil mi?

8-Kafanızın İçinden Çıkıp Gerçek Dünyaya Geri Gelmek Çok Zor Olabilir

Bir kitap okuduğunuz esnada veya basitçe sadece düşüncelerinize dalıp gittiğiniz zamanlarda, alternatif bir evrene geçmiş ve orada seyahat ediyor gibi bir duruma geçebilirsiniz.  Ancak gündelik hayata, görevlerinize, işinizin başınıza dönmeye başladığınızda asıl sıkıntı başlar. Bunlar sizi ısrarlar dalıp gittiklerinizden kopartınca ister istemez rahatsız olma, üstüne gelinme, zorlanma ve bazen de öfkelenme hislerine kapanırsınız. Güzel bir rüya görürken, erken kalk alarmının sizi uyandırması gibi bir şeydir bu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here