Ülkelerin Kendine Has Kahve İsimleri

0
716

Kahve, genel olarak dünyanın resmi içeceği diyebiliriz. Dünyanın her bölgesinde yetişmiyor olsa da özellikle son yüzyılda içilmeyen bir bölge kalmamış gibi. Hemen hemen her ülkede tüketilen, kendine olduğundan fazla anlamlar yüklenen, bir içecekten daha fazlası olmayı başarmış bir içecektir. bu kadar çok farklı coğrafyaya yayılmış olması yeni anlamlar, yeni şekiller, yeni yorumlar, yeni ve farklı tarifler anlamına geliyor tabi. İsterseniz şimdi gittiğiniz ülkelerde mutlaka tatmanız gereken kahveleri sıralayalım. Liste uzun.

25. İtalya – Espresso

Nasıl yazıldığı konusunda egzoz ve şarj ile en çok sıkıntı çıkaran ve hala karıştırılan İtalyan kahvesi. İtalya’ya yolunuz düştüğünde mutlaka tatmalısınız. Tabi tatmak için illa ki oralara kadar gitmeniz şart da değil. Mırra ile akrabalıklar var gibidir ama yok gibidir de. Kendisi bol kafein yatağı, uykunun ise düşmanıdır. Tadına ise diyecek hiçbir şey yok. Zaten bir İtalyan bir şeyi çok seviyorsa ona güvenebilirsiniz. Çünkü bir İtalyan ağzının tadını çok iyi bilir. Güzel söz yazın bir kenara atasözü olur bu.

24. Yunanistan – Frappe

Komşunun nefis yaz içeceği. Üstü köpüklü kendisi buzlu, az sütlü, çokça soğuk bir lezzet. İnsan tadınca ilk olarak çocuklar için yapılan bir içecek olduğuna inanmak istemiyor. Yolunuz Yunanda bir markete düşerse orada marketlerde bile frappe setlerinin satıldığını görebilirsiniz. Yunan çayıdır bir nevi.

23. Portekiz – Galao

Genel olarak sütlü kahve, dörtte üçü süt olan köpüklü kahve türüdür. İçinde bulunan süt oranına göre farklı isim de verilir ama en çok kullanılan ve tüketilen türü Galaodur. Yarı yarıya sütlü olana ise meia de leite denilmektedir. Sıcak olarak tüketilir.

22. Norveç – Karsk

Votka ve kahvenin karıştırılması ile elde edilen içki, içecek. Şeker ilave edilerek de hazırlandığı olmaktadır fakat çok tercih edilmez. Sert bir kahve türüdür. Votkanın sıcak tutmasına güvenilen soğuk iklim içeceğidir.

21. Hollanda – Koffie Verkeerd

Filtre kahve ve süt. Başka bir deyişle kahveli süt. Sütlü kahvenin aldığı  boz renk bu kahvede yoktur. Verkeerd daha ziyade kirli bir beyaz renktedir. Süt kahveden çok daha fazla ve baskın haldedir. Son derece yumuşak, içimi kolaydır. Laktoz intoleransı olanlara ise tavsiye edilemez.

20. İtalya – Affogato

Kahve mi değil mi? Yoksa tatlı mı? Bitmez bu tartışma tıpkı domatesin meyve mi yoksa sebze mi olduğu ile ilgili tartışma gibi. Tatlı diyenler de haksız sayılmaz çünkü baktığınızda espresso üstü vanilyalı dondurma gibidir. Sıcak ve soğuğu aynı anda sunan bir kahve türüdür. Hem dondurma hem de kahve sevenlerin mutlaka tatması gereken tatlardan birisidir.

19. İsveç – Fika

Sadece bir kahve türü değil aynı zamanda kahve içmenin de adıdır. Arkadaşlarla toplu olarka kahve içmek, içerken sohbet etmek, işte mola verip kahve içmek gibi anlamları vardır. Bir içeceği olduğu kadar bir kültürü de temsil eden bir kelimedir. İçecek olanı ise, bildiğiniz filtre kahvenin bira daha yumuşak içimli olanı. Sıcak tüketilir.

18. İspanya – Cafe Carajillo

İspanyada içine brandy, viski, konyak, rom ya da anason likörlü katılarak hazırlanan kahve türü. Filtre kahveye arma amaçlı bu farklı içkilerden birinin katılması ile elde edilerek hazırlanır. Aroması yoğun ve serttir. Kahveden çok bir içki gibidir.

17. İrlanda – İrlanda Kahvesi

Bir başka kahve içki karışımıda budur. Kahve ile viskinin karıştırılması ile elde edilen ve dünyanın her yerinde tüketilen, bilinen bir içki türüdür. Üzerine kremada ilave edilir. İçerken önce kahve tadını alıyor olsanız da tat yerini her yudumda viskiye bırakır. İçtikten sonra iten dışa doğru bir sıcaklık artışı gözlemlenmektedir.

16. Finladiya – Kaffeost

Hani dedik ya kahveyi her şey ile karıştırabilirsiniz. Her yerde olduğu gibi bunu biraz yanlış anlayan abartan arkadaşlar burada da olmuş. Her şey ile karıştırılabilir dediysek peynir de demedik. Keçi peyniri hem de. Evet Fin kardeşlerimiz kahveyi peynir ile karıştırıp içiyorlar. Kp küp lor peyniri içine atıp. Belki bir yurtdışı gezisinde bir Finli abimiz, birisini kahvesine küp şeker atarken görmüştür ve onun peynir olduğunu sanmıştır. Olmaz mı?

15. Danimarka – Stempelkande

Danimarka’nın french pressi. Sade filtre kahve. Ok fazla ve çok yoğun bir şekilde tüketilen bir kahve türüdür. Sıcak tüketilir. Günün her saati hatta her dakikasında içerler. Aynı zamanda her yerde bulabilirsiniz. Barda, diskoda, kafede. Olmasını beklemeyeceğiniz yerde dahi içmeniz mümkündür.

14. Avusturya – Kaffee Brauner

Avusturya’nın sert kahvesi. İçimi serttir. Küçük fincanda servis edilir. Yanında mutlaka su da verilir. Hangi kahveyi hatırlattı size. Tabi Türk kahvesi değil mi? Ondan esinlenilmiştir zaten. As bayrakları as as. O coğrafyada tüketilen en sert kahve türüdür. Orta Avrupa’da bu kadar sert bir kahve türü daha yoktur. gidildiğinde mutlaka denenmesi gereken bir tattır. 

13. Avusturya – Vienna

Avusturya’nın yumuşak kahvesi. Kahve ile karışım yapma konusunda eşeğin kulağına su kaçırma seviyesine yavaş yavaş yaklaştığımızın göstergesidir. Sert içimli espressonun önce kremalandırılmış süt ile yumuşatılması sonra da kremşanti ile servis edilmesidir. Evet kremşanti. 1600’lü yıllarda ortaya çıktığı sanılmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere iyana da çıkmıştır. Son derece yumuşak bir kahvedir. Dünya da “Viennese Coffee” olarak da bilinmektedir. Brauner ile aynı ülkeden çıkmış olması ise inanılacak gibi değildir.

12. Almanya – Eiskaffe

Buzlu kahve bir tür soğuk kahve çeşidir. Buzlu latte ve buzlu mocha örnek olarak gösterilebilir. Soğuk veya sıcak olarak pişirilebilir. Sıcak pişirilirken içine birçok tatlandırıcı ya da şurup türü ilave edilebilir. Buz ile seyreltilir. 

11. Fransa – Cafe au lait

Sütlü kahve. Sıcak süt eklenmiş kahve. Soğuk süt ya da süt tozu benzeri bir ürün değil, yağlı inek sütü eklenerek yapılır. Süt tadı daha yoğun olmasına karşın kahve içtiğinizi her yudumda hissedersiniz. Kahvaltıdan sonra tüketilmesi gelenektir. Yemeğin üstün yumuşak yumuşak iyi gider. Geniş bir fincanla servis edildiği için iki avucunuzun içine alarak fotoğraf çektirmeniz mümkündür.

10. Hong Kong – Yuanyang

İşte bu listede olması konusunda en çok kafamı kurcalan ikinci kahve türü. Olma sebebi ise elinizde bir kahve varsa bunu her şey ile karıştırabileceğinizi kanıtlamak istemem. Kahve ile çay karışımı. Evet bildiğiniz çay. Sıcak veya soğuk olarak tüketebilirsiniz. Çay mı kahve mi ikilemini de tarihe karıştıran bir içecektir aynı zamanda.

9. Vietnam – Ca Phe Trung

Yumurtalı kahve. Tam yumurtalı değil yarım yumurta. Önce yumurtanın sarısı ile beyazını ayırıyorsunuz. Beyazını atmayın, yarın kahvaltıda yersiniz. Sarısını şeker ile bolca karıştırın. Mümkünse mikser benzeri bir şey ile. Köpürene kadar, beyaz hale gelene kadar, sonra üstüne daha önce hazırladığınız koyu kahveyi boca ediyorsunuz. Şöyle bir karıştırdıktan sonra bardağın üstüne yaratıcılığınızı sergileyecek şeyler yapmak serbest.

8. Tayland – Thai Iced Coffee

Uzakdoğu gezimize Tayland ile devam edelim. Taylandlılarda bir çok şeyi kendi kültürlerinde yorumlamayı severler. Özellikle son birkaç on yılda dünyanın geri kalanı ile etkileşimleri iyice arttığı için her şeyin tayca yorumlanmış hali bir şekilde vardır.

7. Hindistan – Kaapi

Hint filtre kahvesi, geleneksel Hintli bir filtrede ince öğütülmüş kahve tozunu, köpüklü ve haşlanmış süt ile karıştırarak yapılan bir kahve çeşididir. Bu karışım demlenerek tadını bulması sağlanır. Kaapiye verilen farklı isimler de vardır. Bunlar; Mysore filtre kahvesi, Kumbakonam kahve, Mylapore filtre kahvesi veya Madras kaapi olarak sıralanabilir.

6. Avustralya – Flat White

Espresso üzerine mikro köpük dökülerek hazırlanan bir kahve türü. Bu ince süt katmanı sebebiyle süt tadı daha az kahve tadı daha yoğundur. Cappuccino’ya benzer ama daha küçük fincanlarda servis edilir. Kahvenin üstünde oluşan süt köpüğü katmanına verilecek şekillerle yeteneğinizi konuşturma fırsatı da vermektedir.

5. Amerika – Americano

Dünyanın en sade kahvesi. Espresso yap su ile incelt, içimi kolay olur, yanına her şey uyar. Tamamlayıcı bir tadı oluşur. Dünya’nın her yerinde içmeni mümkün. İnceltmek için illa ki suya da ihtiyacınız yok. Hemen hemen tüm içkileri kullanabilirsiniz. Ayrıca şarkı önerisi Renato Carosone – Tu Vuò Fa’ L’Americano. Kahve ile çok alakası olmasa güzel şarkı.

4. Meksika – Cafe de Olla

Çömlek kahvesi. Eski tip çömleklerde pişen yemekleri sevenlerin beğenecei bir pişirme metoduna sahip kahve. Kahve, toprak çömleklerde hazırlanır. Özel tadını tarçın ve piloncillodan kaynaklanır. Piloncillo Güney Amerika’da yetişen bir tür şeker. Sıcak bir kahve türüdür ve soğuk bölgelerde ve kırsal kesimde oldukça popülerdir.

3. Küba – Cortadito

Küba espressosu. Espressonun üzerine sıcak süt eklenerek yapılan bir kahve türü. Sıcak olarak tüketilir. Tadı espressoya göre çok daha yumuşaktır. Süt yerine süt kreması da kullanılabilmektedir.

2. Kolombiya – Cortado

Aslında cortado bir tür İspanyol kahvesidir. Özellikle Endülüs tarafında. Buna karşın Kolombiya gibi ülkelerde daha çok tüketilmektedir. Süt ve espresso karışımında bu sefer sütün daha yoğun ve çok olduğu kahve çeşididir. Yumuşak denilebilecek bir içimi vardır. Süt tadı daha yoğunlukludur.

1. Türkiye’de Türk Kahvesi

Bunu içmek için bir yere gitmenize gerek yok. Evde de muhteşem lezzetler yakalayabilirsiniz.  Artık myle bakkal market de dolaşmayın kahve365.com‘ dan söyleyin size göndersinler. Sade olması tavsiyedir. Pişiriken kısık bir ateşte mümkün olan en yavaş şekilde pişirilmelidir. Hatta çok ama çok az yanması rayihasının ortaya çıkmasını da sağlayabilir. Köpüğü iyi ve zamanında alınmalıdır. Telvesi ne bol ne az olmalı. Dibinde kalmalı, ağza gelmemeli. Yavaş yavaş içilmeli. Yanda olan arkadaş ile mutlaka muhabbet edilmelidir.

 

İŞte bir çekirdekten başlayan serüven bütün ülkelerde farklı bir hal almış. Yapılışları da gayet basit. Evde kendinize ya da misafirlerinize içinden seçtiğiniz size en kolay gelecek kahveyi gayet de rahat yapabilirsiniz. Bu kahveleri yapabilmeniz için satına almak istediğiniz kahve için market dükkan dolaşmanıza gerek yok. Kahve365.com adresinden çeşit çeşit kahveleri temin etmekte zorlanmaz indirimli fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Siz de bir kahve uzmanı olmak istiyorsanız sertifikalı Barista eğitimlerine katılıp kendi özel kahvenizi bile ortaya çıkartabilirsiniz.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here