Tekrar Tekrar Dinlemekten Bıkmadığımız 5 Klişe Öykü

0
65

Üç Harflilere Karışma Hikayeleri

Üç harfliler, küçüklüğümüzden hayatımıza girerler, öyle bir yer ederler ki bir yandan onlarla ilgili hikayeler dikkatimizi engelleyemediğimiz bir şekilde çekerken bir yandan da onları anmanın bile rahatsız edici olduğunu hissederiz. Türk işi yapımları komedi tarzı üç harfli anlatımı şeklinde bir kenara koyarsak, bu hikayeler çoğu zaman tüyler ürpeticidir ve geceleri okumayı ya da izlemeyi tercih etmeyiz. Her ne kadar bu tarzdan klişe öykü konuları çoğumuza korkunç gelse de bu işten ekmek yiyenler çok ki Supernatural dizisi 13 sezondur ayakta.

Mazlum Ahının Çıktığı Hikayeler

Hepimiz bir şekilde hep mazlumuzdur ya da kendimizi öyle hissederiz. Bu nedenle mazlumların ezildikten sonra ‘’yıkılmadım ayaktayım’’ edası ile toparlanıp, sonunda elde ettikleri galibiyetin anlatıldığı hikayeleri dinlemek veya izlemek hepimize zevkli gelir. Bir de mazlumu ezenlerden, ah çıkıyorsa, bir şekilde mazlumu magdur eden, yaptıklarının bedelini ödüyorsa, hepimize bir rahatlama gelir. Dolayısıyla klişedir ama her zaman izleyici ya da okuyucu bulacak türden hikayelerdir.

İntikam Hikayeleri

Bu hikayeleri sevdiğini, ekranlara geldiğinde kitlendiğini çoğunluk inkar etmeyecektir. Haksızlığı hak etmeyen biri haksızlığa uğradıktan sonra, kim onu haksızlığa uğrattıysa, canına okumaya başladığını gördüğünüz anda haz almaya başlıyoruz değil mi? Adaletin yerini bulduğuna inandığımız her hikayeyi seviyoruz bence. Tıpkı mazlum ahının çıktığı hikayelerdeki gibi. Mazlum hikayelerinde tek fark, bedduanın hayata geçmesinin karma ya da ilahi güçler etkisiyle gerçekleşmesi iken burada intikam bizzat mazlum veya başka karakterler tarafından organize edilir ve gerçekleştirilir. Bu da insanoğlunun iç güdüsel intikamcı tarafına hitap edeceğinden haz almamak elde bile değil.

Perili Köşkler

Tıpkı üç harfli hikayeleri gibi ürperticidir ancak aynı şey değildir. Bunlarda çok sık rastlanan şey, siz dalaşmadan size sarmalarıdır. Genelde üç harflilere bizzat dalaşmanız gerekir bizim hikayelerde. Fakat periler siz istemeden hayatınıza girebilirler. Özellikle yabancıların anlatımında, tesadüfen bunlara ait bir mekanı işgal etmek çok yaygındır. Yeni eve taşınırlar, geceleri garip sesler gelmeye başlar, duvarlarda lekeler oluşur vs. derken ev sakinleri garipliklerin farkına varırlar. Bence perili köşk hikayelerinden çıkacabilecek daha bir sürü malzeme var.

Mutantlar

Bu hikayeler hala, vampirlerin, zombilerin hikayelerinden daha fazla tutuyorlar. Bunlar sadece Çernobil faciasından çıkmıyor, bazen garip deneylerin yapıldığı bir laboratuvardan da kaçabiliyorlar, bazen çılgın bir doktor bunları üretiyor ancak bunların dahil olduğu hikayede ortalık iyice karıştığından, izleyici ve okuyucu, bu hikayenin ne kadar klişe olduğunu unutup, konuya kilitlenebilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here