Yanlış İşte Çalıştığınızın 8 Göstergesi

0
171

İşinize ilk başladığınız zamanlardaki mutlu günlerinizi hatırlıyor musunuz ?

Birçok iş görüşmesinden sonra koşuşturmaya başlamıştınız, çok uğraştınız ve artık bir işe sahip oldunuz. Artık biraz stresten uzak kendi halinizde yaşayacağınızı düşündünüz ve işe odaklandınız. Toplantılarda bulunmak, işe giderken çektiğiniz yolu anlatmak, bir etkinliğin bir parçası olmak hoşunuza gidiyordu.

 

6 ay 1 yıl 2. yıla yaklaşan bir süre geçti ve artık cicim ayları bitti… Zaman geçtikçe işinize olan ilginin gittikçe azaldığının farkına varıyorsunuz. Belki şirket kültürü yabancı va yavaş geliyor, belki verilen sözler tutulmadı, unutuldu… Siz de ne kadar mutsuz da olsan iş aramaya geri dönmek istemiyorsunuz ama sizi de bir yere getirmeyeceğini biliyorsunuz.

Bu ikilemden kurtulmanız ve yanlış işte çalıştığınızı gösteren bazı işaretler vardır. Bunlar ;

Potansiyelinizi Harcıyorsunuz

İşsizler arasına katılmasanız da potansiyelinizin altında çalışıyorsanız ve yeteneklerinizi sergilemiyorsanız yaptığınız iş sizin için ne yazık ki uygun bir iş değil.

İşteyken Başka Bir İnsan Oluyorsanız

Herkes mutlu, huzurlu olduğu yerde kendileri gibi olabilirler. Eğer işe gittiğinizde günlük hayatınızdan normal tavırlar sergiliyorsanız o iş size mutluluk ve huzur getirimiyordur. İş hayatı para kazanıp kendinize ileriye yönelik planlar yapmanızı sağlayabilecekken siz bunları düşünmüyor üstüne de bambaşka biri oluyorsanız kendinizi daha da değiştirmeyin.

 

Sektör Ölüyorsa

 

Televizyonlarda, dergilerde ve sosyal medyada denk geldiğiniz “x şehrinin kalan tek kalaycısı” gibi haberler vardır. İşte bazı sektörler bu kalaycılar gibidir ve çalışanları vardır. Eğer çalıştığınız sektör ölüyorsa siz de kendinizi çok geliştiremeyecek konuma geleceksinizdir. Bu yüzden sektörünüzü takip edin yoksa birden işsiz kalabilirsiniz.

Hasta Günleriniz Artıyorsa

 

Araştırmacılar mutsuz çalışanların yıllık 15 günden fazla izin aldıkları ya da işten uzak durmaya çalıştıklarını söylüyorlar. Şöyle bir geriye yaslanın geçen yıl ne kadar hasta izni aldınız ve işe gelmediniz sayın.

Sadece Parayı Düşünüyorsanız

Yapılan araştırmalar iş hayatlarında sıçrayan insanların işlere başlarken ilk hedeflerinin bilinenin aksine para olmadığını gösteriyor. Bunun yanında para amacıyla işe başlayan ve bu işte zorla bulunan kişilerin başarılı olamadığını tam aksine işlerde ve hayatta motivasyon eksikliği daha stresli olduğunu göstermiştir.

Öğrenmeniz Durmuşsa ve Geriliyorsa

İş hayatı tecrübe edinmektir. Araştırmalara göre öğrenilenlerin % 70′ i iş hayatında öğrenilirken bugün bu oran % 10 ‘ a kadar düştü. Gelişen teknoloji ve bilgiye erişim kolaylığı bunu arttırabilmesine rağmen siz bu işlere bulaşmıyor ve hata geriliyorsanız Taş Devri’ne kadar gitmeden karar veriniz.

Geçen Yıl Yazdığınız Özgeçmişinizdeki Tek Farklılık Şu Anki İşinizse

 

2016 Mayıs ayında işe başladığınızı düşünün, sonra bugünü düşünün ve özgeçmişinize bakın. Değişen sadece şu an bulunduğunuz işse bir yerlerde bir yanlışlık var demektir. Ya kendinize geliştirmeye iş yüzünden vakit olmamıştır ya da kendinizi geliştirmeye hevesiniz kalmamıştır.

Mesaiye Giderken Ayaklarınız Geri Geri Gidiyor ve Yemek Saatlerinizi Uzatıyorsanız

 

Her gun ofisin kapısını görmek, ya da plazanın girişinde kart göstermek bile zor geliyorsa, sabah kalktığında kalktığın saati değil de gideceğin işi sorun olarak görüyorsan evet iş değiştirme vaktin gelmiş demektir.

 

Evet şu an bunların çoğu oluyorsa yanlış iştesiniz demektir.

 

 

 

 

 

kaynak : http://www.lifehack.org/

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here