Kylo Ren Karakter İncelemesi ve Maske Meseleleri

0
242

Bir filmde yönetmenin karakteri nasıl tanıttığından yola çıkarak bu karakter hakkında kısmen bilgi sahibi olmak mümkündür. Örneğin Güç Uyanıyor’da Rey karakterinin özgür, cesur ve merhametli olduğunu görmüştük. Aynı filmde karşılaştığımız Kylo Ren ise yalnızca acımasız ve vahşi görünüyordu.

Filmin yapımcıları Kylo Ren karakterinin kendileri için en zorlayıcı karakter olduğunu söylemişti ve bu konuda onları anlıyorum.  Zira izleyicinin Kylo Ren ve Darth Vader’i kıyaslamasını engellemek mümkün değil.  Darth Vader zaten yalnızca Yıldız Savaşları serisi içinde değil, aynı zamanda sinema tarihinde en akılda kalıcı ve en başarılı şekilde yazılmış bir kötü adam örneği. Bu nedenle Kylo Ren ‘’Güç Uyanıyor’’ filmi ile izleyicinin karşısına kıyaslamalara ve eleştiriye açık bir şekilde çıkıyor. Böylece yönetmenin işi oldukça zorlaşıyor.

Film başlarken, Lor San Tekka, Direnişçi pilotu Poe Dameron’a Jakku kasabasında gizli bir bilgi verir. Poe kaçmadan önce İlk Düzen trooperları gelir ve sağa sola dalaşmaya başlarlar. Poe ise gökyüzüne baktığında Kylo Ren’in uzay mekiğinin alçaldığını görür. Zaten her şey yetirince kötü durumdayken işlerin kasabalılar ve Poe için daha da kötüye gideceği bu sahnede belli olur.Yıldız Savaşları serisinde daha önce kötü adamların gemi kapılarından yürüyerek sahneye girdiklerini görmüştük ve Kylo Ren de izleyicinin karşısına ilk olarak bu şekilde çıkarıldı. Kylo Ren için uygun görünen müzik izleyicinin gözünde cesur ve etkileyici bir karakter izlenimi oluşmasına neden oluyor. Ancak Darth Vader sahnelerinde duyulan müzik yani ”Imperial March” ise ‘’bir tehdit var’’ çağrışımı yapıyordu ama aynı zamanda onun da cesur ve etkileyici olduğunu biliyorduk. Her ikisinin de maske kullanması ve bu maske nedeniyle ses tonlarını farklı duymamız ayrıca benzerlikleri olan bir nokta.  Bu noktada iki karakter için bir kıyaslama kapısı açılmış gibi görünse de aslında bu giriş sahnesinde Kylo Ren’in izleyici tarafından hiç tanınmadığını düşünürsek, yazar burada ‘’evet bu adam Darth Vader’in bir uzantısı’’ demek istemiş şeklinde düşünmek mümkün zira biz kendisinin Darth Vader’in torunu olduğunu daha sonra öğreniyoruz. Dolayısıyla bu benzerlikler aslında rahmetli Sith Lord’unu onurlandırmak için yapılmış. Ayrıca Kylo Ren’in maske kullanması ilk başllarda, izleyiciyi karakterin kimliğini sorgulatmaya, heyecanlandırmaya ve meraklandırmaya yönelik.

Bu sahnede hemen Kylo Ren’in kalpsizce Lor San Tekka’yı öldürdüğünü, peşine kasaba halkının katlini emrettiğini görüyor ve obsesif bir biçimde bir şey aradığını öğreniyoruz ki bu şey Luke Skywalker’ın yerini gösteren harita. Maske nedeniyle Kylo Ren’in bu emirleri verirken kullandığı mimik ve yüz ifadelerine göremesek bile tam Lor San Tekka’yı öldürdüğü sahnede kullandığı ışın kılıcı ile Kylo Ren’in bir Güç kullanıcısı olduğunu anlıyoruz. Tüm buradan da çıkanların özeti; Darth Vader İsyacılara nasıl bir tehdit olduysa Kylo Ren’de direnişçiler için aynı tehdit olacaktır’’.  Bundan sonra Poe’nun gemiye alınmasını emrediyor ve tüm bu sahnelerde Kylo Ren hakkında öğrendiğimiz tek şey gerçekten güçlü bir tehdit olduğu.

Buraya kadar her şey iyi de filmin devamında benim kafamda hep Kylo Ren’in neden karanlık tarafa yöneldiği sorusu vardı ancak Güç Uyanıyor boyunca sürekli güçlü Kylo, acımasız, Kylo güç kullanıcsı Kylo ve ölümcül Kylo şeklinde karakter anlatımı devam etti ve bu konuya hiç değinilmedi. Bu konu Son Jedi filminde açıklandı ancak bu apayrı bir tartışma konusu zira bu yazım biçimi Luke Skywalker’ı biraz hırpaladı bence. Konuya hemen dönelim, Güç Uyanıyor’u izlerken çok önemli bir husus daha gördük. Kylo karanlık tarafa olan yolculuğunu tamamlamış ve hala kendini birilerine kanıtlamaya çalışıyordu.

Film boyunca Kylo Ren karakterinin kontrollü bir şekilde kötü olma çabaları ve kontrolünde olmadan duygusal olma eğilimleri arasında gidip geldiğine şahit oluyoruz. Zaman zaman işler istediği gibi gitmediğinde öfke sorunları olduğunu da izliyoruz.  İşte bu noktada Kylo Ren’de orijinal üç filmde izlediğimiz Darth Vader’da görmediğimiz bir şey yakalıyorum ki bu Kylo Ren’in insani yönleri olduğudur.

Bazı sahnelerde Kylo’nun maskesini çıkardığını görüyoruz ve bu sahneler Kylo’nun yaşadığı kimlik krizlerini temsil ediyor. Burada Darth Vader’dan farklı olarak, Kylo maskesini giymeye mecbur değil. Kylo’nun yüzündeki maske, onu Ben Solo kimliğinden ayıran ve etrafta bir tehdit izlenimi yaratan bir nesneden ibaret. Anakin’in Darth Vader’a dönüşümü fiziksel olarak da kalıcı olmuştu biliyorsunuz. Obi-Wan’ın dediği gibi Anakin ‘’Bir insandan çok bir makine’’ olmuştu. Ancak Kylo Ren’in maske kullanımı tamamen sembolik. Kylo Ren’i canlandıran Adam Driver da bir röportajında Kylo’nun maske giydiği zamanlarda olduğu kişiden farklı bir role büründüğünü söylemişti.

Bir sahnede Rey, Kylo Ren’e  ‘’maskeli yaratık’’ diye hitap ettiğinde, Kylo Ren hemen maskeyi çıkarıp Rey’in kendisi ile göz teması kurmasına izin vermişti. Bu sahne Kylo Ren’in bir makine ya da bir yaratıktan ziyade insan olduğunu göstermek istediğini ortaya koydu.

En son filmde bununla ilgili daha fazla sahne gördük ve Kylo Ren’in giydiği maske ile rol yaptığını ima eden başka karakterler de oldu ki bunlardan biri Yüce Lider Snoke idi.

Kısacası bir noktada karakter bir kimlik seçimi yapacak gibi görünüyor ancak bu seçim Ben Solo olmak ile sonuçlanır mı? Bunu şu anda öngöremiyoruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here