Galatasaray’ın Tarihi Zaferi Sonrası Arsenal Futbolcularının Fotoğrafları

0
225

“Avrupa Avrupa Duy Sesimizi ! ” Bu tezahüratı 17 Mayıs 2000 tarihinden sonra daha az duyar olduk. Çünkü o gün sadece Avrupa değil bütün dünya Galatasaray sayesinde sesimizi duymuştu. 4 yıl öncesindeki Efes Pilsen’in takım olarak kaldırdığı Koraç Kupası ile Avrupa zaten sesimizi duymuştu ama içimizde çoğu insan ne yazık ki bundan habersizdi. 1996 yılında Efes Pilsen bir Türk takımı olarak ilk defa bir uluslararası organizasyon kupası kaldırdı, ardından Tofaş aynı kupada final oynadı ve bu diğer takımlara aslında biz de yapabiliriz fikrini aşıladı. 3 yıl sonra ise bir Türk Futbol Takımı Galatasaray uluslararası arenada kupa kaldıran ilk profesyonel futbol kulübü olarak adını tarihe yazdırdı.

Evet 17 yıl oldu ve kimine göre vakti geçti, kimine göre tesadüf ama ortada bir gerçek var Galatasaray’ın 2000 yılında yaptığını Türkiye’deki futbol takımlarından hiçbiri hala yapamadı.  Buradan diğer takımlarımıza başarısız dediğimiz anlaşılmasın Galatasaray’ın bu zaferi sayesinde rakipleri de kendilerini ciddi anlamda geliştirdi ve önceden hayal edilen birçok şey hayal olmaktan çıktı ve cesaret edildi. Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale çıkması, UEFA Kupası’nda yarı finalde penaltılarla kaybetmesi, Beşiktaş’ın bu yıl Avrupa’da çeyrek final oynaması Galatasaray’ın UEFA Kupası’nı kazanmasından sonra olmuştur. Bir başarı rakiplere örnek olmuştur yani.

Bu geceden ise hep aynı bilinen fotoğrafları gördük. Son penaltı atışı, UEFA winner yazısı arkasındaki Galatasaray heyeti gibi fotoğrafların dışında Arsenal tarafından fotoğraflar pek dikkatimizi çekmedi. Gelin bu dikkat çekmeyen fotoğraflardan birkaçına hep beraber bakalım.

1996 Avrupa Kupası’nda damalı Hırvatistan formasıyla sempatimizi kazanmış Davor Suker. Evet o da televole’ye göre ileride Türkiye’de forma giymeyi çok istiyordu 🙂

 

Gerginlik, üzüntü, hayal kırıklığı ne derseniz işte.

Sayesinde Pöti Bör bisküvinin aslında Fransızcadan geldiğini anladığımız Emanuel Pöti ve Tieri Henry ya da Hanri ya da Anri işte her neyse…

Evet siz de gerçekten beklemiyordunuz bir Türk takımı tarafından elenmeyi hele ki kupa kaybetmeyi…

Bir adımı 3 Galatasaraylı adımı olan uzun futbolcu Kanu.

Ve son…

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here