Erken Rezervasyon Hakkında Merak Edilen 9 Şey

0
323

Kışın soğuktan evimize kapanmış kahvemizi yudumlarken birden havuza atlayanlar, ski yapanlar, paraşütle uçanların olduğu tatil reklamları görmeye başlıyoruz. Bayram değil seyran değil hem üşüyoruz da bu tatil de neyin nesi derken birden erken rezervasyon ve fiyat avantajlarından bahsediliyor. Önceleri diğer bir çok yenilikte olduğu gibi bu durumları garipserken artık 6 ay önceden herkes tatilini buna göre planlamaya başladı artık. Peki nedir bu erken rezervasyon, nasıl yapılır gerçekten avantajlı mı ? Gelin beraber inceleyelim.

 

1.Erken rezervasyon nedir.

Yazın yapacağınız tatilin parasını kışın hatta bir yıl önce ödemektir. Para sizden çıkar acente, tur operatörü, havayolu firması o parayı kullanır.

2. Gerçekten indirim var mı?

Evet gerçekten indirim var %50’ye kadar indirim var ama her otelde değil. Her tarihte değil. Genelde en yüksek indirimin olduğu tarihler daha yazın henüz başlamadığı ya da sezonun bittiği tarihlere denk getirilir.

3. Erken rezervasyon sigortası ne işe yarar?

Aslında olmayan bir şeydir sigorta. Turizm firması hiçbir sigorta şirketi al bu rezervasyonu sigortala diye bir şey demez. Sigorta adı altında alınan para kemiksiz kardır. Vergisiz, net kar.

4. Peki sigorta yok da asıl istediğiniz zamanda iptal edebiliyorsunuz?

Otel tur operatörü ilişkisinde gülü olan taraf her zaman operatörüdür. Son dakika bir oda iptal ettim dediğinde ses çıkaracak bir otel özellikle büyük firmalar açısında henüz kurulmamıştır. Acente bir oda eksik gönderir. En olmadı son dakika indirim olarak o odayı tekrar satışa çıkarır ve indirimsiz olarak tekrar satar. Tabi giriş gününe uzun zaman kala iptal ederseniz otelin ruhu bile duymaz. Acente kendi içinde iptal eder sonra bir başkasına satar zamanı geldiğinde de otele yeni misafirler gider. Çünkü hiçbir acente otele isim listesi göndermez, kişi sayısı ve yaşları gönderir. Otele gelen kişi fark etmez.

5. Bu kadar erken rezervasyon reklamı neden var?

Tur operatörleri otellerin odalarını çok önceden satın alırlar, o odaları doldurmak için bu kadar agresif davranmak zorundalar, eğer bir acente bir erken rezervasyonda istediği satış oranını yakalayamazsa ya erken rezervasyon dönemini uzatır ya da yeni bir erken rezervasyon dönemi başlatır. Erken rezervasyonda 2. Dönem 3. Dönem diye yapılan reklamlar hep bu yüzden.

6. İndirim oranları yalan mı?

Gerçek, ama şişirilmiş bir gerçeklik var. Geceliği 100 tl olan bir otel %50 indirimle 50 tl’ye erken rezervasyonda satılırken sezon içerisinde aynı otel 100 tl’ye misafir bulamaz.  En fazla misafir bulabileceği misafir fiyatı 60 – 70 tl arasında olacaktır. Sezon tarihi yaklaştıkça indirim oranı da düşer, otelin fiyatı da. 80 tl oda fiyatı %10-15 indirim ile hayatına devam eder. Aynı şey daha büyük rakamlarla satış yapan oteller için de geçerlidir. İndirim oranları ile oda fiyatları bir birine paralel hareket eder.

7. Erken rezervasyonda otellerin karı ne?

Özellikle resort otellerin büyük kitlelere ulaşması mümkün değil. Çünkü aynı otelden onlarca var. Her otelin onlarca odası var. Otel sadece rakip otel ile rekabet etmez. Oda ile rekabet eder, her bir odası çevredeki tüm otellerin odaları ile rekabet eder. Bu kadar çok muhtemel rakibin olduğu bir yerde tek tek satmak yerine toplu halde satmak daha kolay ve karlıdır. Bu yüzden acentelere tüm odalarını peşin olarak satarlar. Çoğu zaman garantili satış ile odanın dolup dolmaması ile ilgilenmezler bile. O kadar rakibin arasında sıyrılıp parasını alp karını edip kenara geçer.

8. Ulaşımda nasıl oluyor peki?

Ulaşımda erken rezervasyon olmaz, satılan kademeli fiyattır. Özellikle havayolu firmalarında. Koltuklar blok blok ayrılır, her bloğun belli bir fiyatı vardır, o blok dolunca diğer fiyat baremine geçer ve o rakamdan satışa devam eder. Havayolunda erken rezervasyon kelime oyunudur.

9. Erken rezervasyon kandırmaca mı?

Hayır. Oteller daha doğrusu acenteler gerçekten indirimler yapıyor eğer, tatil tarihiniz kesin ise yaptırmak mantıklı ama ara ara otelin fiyatlarını kontrol etmekte fayda var çünkü otel fiyatı düşerse acente sizin rezervasyonunuzdaki farkı iade eder. TÜRSAB’ın bu konuda dayatması var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here