Cennet Kavramını Aklınızda Oluşturacak 12 Ada

0
295

Hep anlatılır Cennet’de meyveler şöyle taze, akan sular şu kadar temiz, hava bu kadar güzel diye. Hepimiz de merak ederiz. Ama bu tasvirlere birebir olmasa da benzeyen Dünya’dan yerler de var. Dünya’ daki 200’den fazla ülke arasında bu ufacık tropikal adaları gözden kaçırmak işten değil. O yüzden sizin için, belki de adını daha önce duymadığınız cennetten birer köşe olan bu 12 adayı listeledik.

1. Saint Vincent ve Grenadinler

Karayipler’in güneyinde, Saint Lucia, Barbados ve Grenada üçgeninde başkenti Kingstown olan offshore banka cenneti. 84 km. sahil şeridine sahiptir. Ülkenin on ana adasında Karayipler’den bekleyeceğiniz üzere ihtişamlı yanardağlar, kudretli şelaleler ve tabi ki rüya gibi sahiller bulunmakta. Saint Vincent ve Grenadinler’in kendine özgü güzelliklerinden biri ise Owia Tuz Gölü. Denizden izole bu göl adeta doğal bir havuz gibi. Yüzmeye, güneşlenmeye ara verdiğinizde tropikal bahçelerini gezebilir, doğa yürüyüşlerine çıkabilir, cıvıl cıvıl çiçeklerin ve şirin köylerin büyüsüne kendini kaptırabilirler. Burası doğal olarak yeni evlilerin balayı için muhteşem bir yer.

2. Vanuatu

Güney Pasifik Okyanusu’nun güneyinde bulunan Vanuatu’nun 83 adası, 250 bin kadar bir nüfusu barındırıyor. Halkı, en mutlu ülkeler sıralamasında uzun dönem birinci sırada yer aldı. Zemindeki kireç taşlarının oyulması ile oluşan deliklerin en ünlüsü Nanda Mavi Deliği ve Santo adasında yer alıyor. Aktif yanardağlar, kültürel ve sportif etkinlikler ve festivaller, harika dalış noktaları (ki bunların arasında dünyanın kamuya açık en büyük gemi enkazı da var) ve daha da fazlası, hepsi bu küçük ada ülkesinde. Ha bu arada turkuaz okyanus sularından ve palmiye sıralı bembeyaz kumlar olduğunu da belirtmek lazım. Ulaşım tüyoları: En iyi seçenek Avustralya üzerinden uçmak. Üstelik Türkiye’den vize de istemiyorlar.

3. Cook Adaları

Vanuatu gibi Güney Pasifik’te yer alan Cook Adaları ismini kaptan James Cook’tan almakta. 15 adadan oluşan Cook Adaları’nda yaklaşık 20 bin kişi yaşıyor ve bu adaların her biri kendi özgün karakterine sahip. Aitutaki balayı adası olarak biliniyor. Atiu adası ise ‘’Kuşlar Diyarı’’ olarak. Yönetimi ise bambaşka garip bir ülkedir. Parlamenter demokrasi vardır ama yeni Zelanda’nın sözünden çıkamazlar. Çünkü Türkiye KKTC arasındaki ilişkinin daha da bağımlı hali Yeni Zelanda ile aralarında vardır. 

4. Dominika

Bu ufak Karayip ada ülkesini Dominik Cumhuriyeti ile karıştırmamak gerek. Dominik Cumhuriyeti Survivor’ın çekildiği yer Dominika ise Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (Karayip Korsanları: Siyah İncinin Laneti) filminin bir bölümünün çekildiği yer. Dominika yaklaşık 70 bin nüfusa sahip. Vatandaşları birleşik Krallığa vizesiz seyahat edebiliyor. Evet vizesiz. 100 bin dolar karşılığında da vatandaşlık veriyor. Bir çok ada ülkesi gibi ana ekonomik değeri turizm. Bu yemyeşil ada şelaleri, tropik bitki örtüsünü ve volkanları keşfetmek için bire bir. Ayrıca kanyon tırmanışından river tubing gibi su sporlarına kadar birçok aktivite bulacaksınız.

5. Komorlar

‘’Ay Adaları’’ olarak da bilinen Komorolar, Hint Okyanusu üzerinde, Madagaskar’ın kuzeyi ve Mozambik arasında yer alıyor ve her biri öbüründen güzel dokuz adadan oluşuyor. İsmi de Arapça ay anlamına gelen “kamer” kelimesinden türetilmiştir. Müslüman bir ülkedir. Şeriatla yönetilmektedir. İsrail ile Türkiye arasında kriz çıkaran Mavi Marmara isimli geminin de bağlı olduğu ülkedir. Beklenildiği gibi renkli tropik manzaralara ve harika sahillere sahip, ama bunun ötesinde bambaşka bir özelliği ile önce çıkıyor. Komorlar dünyanın ikinci en büyük vanilya üreticisi ve en büyük Ylang-Ylang yağı üreticisi.

6. Kiribati

Milenyuma ilk giren ülke, yeni yıla ilk giren ülke hatta tüm yeni güne ilk giren ülke. Çünkü tarih çizgisinin en başında yer almakta. Dünya haritasında gördüğümüz zaman çizgisinin düz değil de bir noktada kırılmasının sebebi de bu ülkenin adları. Tüm adaları aynı zaman dilimine sokmak için ufak bir kırılma ile çizgi viraj alıp devam eder diğer kutup noktasına doğru. Ne acıdır ki muhtemelen bu yüzyılın sonunda yok olacaktır. Sebebi ise küresel ısınma dolayısıyla suların yükselmesi. Dünyanın en az ziyaret edilen ülkelerinden biri. Bunun en büyük sebebi ulaşımın biraz daha meşakkatli olması. Çok ters yerde kalıyor. Kiribati’nin 33 adasından sadece 21’inde insanlar yaşıyor. Kiribati’nin en önemli özelliklerinden biri, turist sayısının azlığı sayesinde kendi özgün kültürünü muhafaza etmiş olması ve bu, orada yapılan tatilleri otantik bir tecrübe haline getiriyor. Kiribati’ye ulaşım da en kolay Avustralya’dan sağlanıyor. Ek olarak bayrakları çok güzeldir.

7. São Tomé ve Príncipe

Gine körfezinde yer alan eski bir Portekiz sömürgesi. Afrika’nın Seyşeller’den sonra ikinci en küçük ülkesi olan São Tomé ve Príncipe ana kıtadaki Gabon kıyısından yaklaşık 250 km uzakta. 20. yüzyılın başlarında dünyanın en büyük kakao üreticisi olan São Tomé ve Príncipe’nin ‘’Çikolata Adaları’’ olarak bilinir. Taze çikolatanın tadına bakabilirsiniz.

8. Tuvalu

Yıllık ortalama ziyaretçi sayısı 2 bin. Evet bildiğiniz 2 bin. Koskoca ülkenin turist sayısı bu kadar. Allah bereket versin derler mi bilinmez ama bu sayı ile en az ziyaret edilen ülkeler arasında yer almaktalar. Yalnız gidenler değil gitmeyenlerin çok şey kaçırdığı bir ülke Tuvalu 9 adacıktan oluşuyor. Su sporlarından geleneksel danslara kadar her şeyi bulmak mümkün. Kiribati ile benzer bir kaderi paylaşıyor Tuvalu. Sular onların adalarını da yutmak üzere. Kiribati kadar hızlı olmasa da onlar için de yolun sonu yakın. Tuvalu için de önce Avustralya’ya ya da Yeni Zelanda’ya ayak basmak şart. Olmadı Fiji adaları.

9. Saint Kitts ve Nevis

Yine Karayipler’deyiz! Saint Kitts ve Nevis, vize konusunda bu kadar rahat bir ülke daha yok. Vize uyguladığı ülke yok. İşte bir turizm ülkesi. Başkent Bassaterre, para birimi Doğu Karayip Doları. Nüfus yaklaşık 51 bin. GSYH ise Türkiye’nin 1,5 katı. Vatandaşlık alması doğal olarak kolay. Paraya bakıyor.  İki küçük adadan oluşuyor. Büyük ada merkez konumunda başkent de burada bulunuyor. Genel olarak da halk şehir merkezlerinde yaşamakta. Yıl boyunca görülen en düşük hava sıcaklığı 29 derece en düşük ise 25 derece.

10. Solomon Adaları

Papua Yeni Gine’nin hemen yanı başında bulunan Solomon Adaları’nın en Jack London’nun kitaplarından tanıyoruz en çok. Hastalandığı ülke. İrili ufaklı birçok adadan oluşuyor. Tam 990 tane. En büyük sorunu ise doğal afetler. Deprem problem, tsunami bir başka problem, tayfunlar kasırgalar problem. Herkes ülkenin üstüne oynuyor sanki. Az gelişmiş bir ülke olan Solomon Adaları’nda halkın en önemli geçim kaynağı balıkçılıktır. Kereste, ana ihraç ürünü diğerleri ise hindistancevizi ve hurma yağıdır. Adalar ayrıca kurşun, çinko, nikel ve altın gibi maden kaynakları bakımından zengindir. Öte yandan beyaz kumu, palmiye ormanları ve turkuaz sularıyla kelimenin tam anlamıyla bir tatil cenneti. Ada ada gezmekten, heyecanlı bir aile tatiline kadar Solomon Adaları’nda her türlü seyahat mümkün. Küçük bir tekne ile yıllık izni o ada senin bu ada benim gezmelik bir ülke.

11. Mikronezya Federe Devletleri

Mikronezya Pasifik Okyanusu’ndaki bir bölgenin adı ve içerisinde birçok ada ve ülke barındırıyor. Tamı tamına 607 adadan oluşan bu ülke dört eyalete ayrılıyor: Yap, Chuuk, Pohnpei ve Kosrae. Bu dört ada Mikronezya Federal Devletleri bayrağı üzerinde birer yıldızla temsil edilir. Bu kadar fazla ada doğal olarak çeşit çeşit, sayısız seyahat olanağı demek. Yap adası, örneğin, kendine has mimarisi ile kültürel bir keşif için ideal. Chuuk ve çevresindeki adalar doğasıyla göz kamşatırıyor. Pohnpei ülkenin en büyük adası ve başkentine ev sahipliği yapıyor. Kosrae ise dalgıçlar için adeta bir cennet. Bu kadar çok adası olan devletin aynı zamanda 7 tane de resmi dili bulunmakta. Yerel diller hariç.

12. Palau

Mikronezya Federe Devletleri’nin yanında bulunan büyüleyici Palau 1994 yılında Amerika’dan bağımsızlığını almıştır. O zamana kadar ABD dışişleri bakanı tarafından yönetilen bir ülkeydi. Turizm ve balıkçılık en önemli iki ekonomik kaynaktır. Buna paralel olarak dünya da en fazla koruma bölgesine sahip ülkelerden birisidir. Karasularının %80’lik bir kısmı. Ülkenin adını biz ilk defa 2009 yılında ülke olarak yaptığımız 75 bin dolarlık yardımın ülke başkanına makam arabası olmak için kullanılması ile olmuştu. Bir başka farklılık ise bayrağında yer alan yuvarlak bölüm Ay’ı simgelemektedir. Bayrağında dolunay olan tek ülkedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here