Amerika Yol Günlükleri Serisi – 2

0
102

SOKAKLARINDAN MÜZİK FIŞKIRAN ŞEHİR; NEW ORLEANS

New Orleans 1700’lü yıllarda Fransızlar tarafından kurulmuş ve daha sonra liman kenti olarak gelişmiştir. Bu nedenle şehirde Fransız esintileri görebilirsiniz.

Bu şehir Amerika’nın en renkli şehirlerinden biri. Burayı renkli kılan tabi ki farklı kültürlerin sentezidir.
Afrika’dan getirilen insanlar maalesef burada köle olarak çalıştırılmış ve onların acılarını anlatan caz müzik de New Orleans’ta doğmuştur. Bu nedenle bu şehre cazın kalbi diyorlar…

 

Her ne kadar insanları sıcak, renkli, hayat dolu, sanat dolu bir şehir olsa da suç oranı da oldukça fazla. Özellikle geceleri belli bir saatten sonra sokaklarında yürürken dikkat etmek gerekiyor. Çünkü soyulma ihtimaliniz var. Yanınıza gelip, size silah dayayan biri bütün paranızı alıp gidebilir. Bu nedenle kalacağınız yere dönüşlerde taksi kullanmakta fayda var.

Şehrin kalbinin attığı French Quarter denilen bölge oldukça hareketli. Özellikle Bourbon sokağı barlar, reataurantlar, Royal sokağı ise sanat galerileri açısından fazlaca alternatif bulacağınız yer. Ama Bourbon sokağındansa Frenchmen sokağındaki mekanları daha çok sevdik. Harika caz kulüpler var.

Şehir hep bir etkinlik havasında. New Orleans’ı dünyaca ünlü yapan etkinliklerden biri de Mardi Gras festivali. Ocak ayında yapılan bu festival oldukça kalabalık ve renkli oluyormuş. Rengarenk kostümler, maskeler hayal gücünün sınırlarını zorladığını görüyorsunuz resmen bir önceki senenin fotoğraflarına bakınca.

Her ne kadar Amerika’da fast food kültürü hakim olsa da New Orleans’in lezzetli bir mutfağı var. Biz timsah eti denedik mesela burada. Tavukla kalamar arası bir yerde tadı. Gumbo denilen pirinçli çorbalarından yedik. Bu da gayet iyiydi. Bir de bizdeki şerbetli pişiye benzer Beignet denilen hamur işleri var, üzerine pudra şekeri döküp yiyorlar. Bizim lokma daha iyi bence : ) Bunların dışında bir çok alternatif var elbet ama bunlar bizim denediklerimiz.

 

Her ne kadar karanlıkta eve gitmek insanı tedirgin etse de biz güneyin bu renkli ve sıcak şehrini gerçekten çok sevdik. Yolunuz Amerika’ya düşerse, uğrayın derim.

3 gün kaldığımız bu şehirden bugün ayrılıyoruz. İstikamet Houston’daki NASA; uzay üssü.

Belki NASA’dan bir canlı yayın yaparız ne dersiniz?

Gezgin_B

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here