Prenses Leia Jedi mi? Rian Johnson konuya açıklık getirdi !

1
679

Yıldız Savaşları serisinin 8. Bölümü Son Jedi vizyonda ve gündemde. Filmin kalitesi hakkında tartışmalar devam ediyor. Ancak filmde öyle noktalar var ki bunlar filmin kalitesinden daha fazla tartışılan konular. Bunlardan biri serinin önceki bölümlerinde rastlanmamış bir durumla alakadar. Bu konuda dizi kadrosu ve ekibine çok fazla soru geliyor. Ekip ve kadronun son gerçekleştirdiği soru cevap etkinliklerinden birinde yine üzerinde duracağımız konu gündeme gelmiş. Bu noktada Daisy Ridley nam-ı diğer Rey bile kafa karışıklığı yaşadığını itiraf edince, Rian Johnson net ve kesin bir cevap verip konuyu açıklığa kavuşturdu. Prenses Leia’nın Güç ile olan ilişkisi sadece izleyicinin değil Riley’in de kafasına takılıyormuş meğer.

Daisy şöyle söylüyor : ‘’Yıldız Savaşları şeysi hakkında çok bilgi sahibi değildim. Hepsinin ne anlama geldiği konusunda kafamda hala deli sorular var. 7. Bölüm yapımcılarından Michelle ile aramda bir sohbet geçtiğini hatırlıyorum. Leia kesinlikle bir Jedi zira onun güç hassasiyeti var Leia’yı Güç ile bağlantı kurmaya teşvik ediyorlar. Tabii Luke’un Güç ile bağlantı kurmaya teşvik edilişi farklı ama Leia da iyi olan için savaşıyor falan filan. Yalnız hala cevabımı bulamadım ben. Leia Jedi mi? Bilmem.’’

Gel gelelim neden bunu sorgulamaya başladık, ondan bir bahsedelim.  Son Jedi filminde Leia’yı aktif bir şekilde Güç ile bağlantı kurarken görüyoruz. Filmin kurgusu açısından kafa karıştıran bir nokta bu. Zira dönüp geçmiş bölümlere bakıyoruz ve Leia’nın Güç kullanma eğitimi aldığı sahneler hatırlamıyoruz.  Eğitimini aldığını göstermediler diyelim, iyi de Leia’nın Güç kullandığı sahne de yok. Tabii bir de şu var; Jedi’ın Dönüşü bolümü üzerinden çok sular aktı. Aradan geçen yıllarda Leia eğitim aldı ve biz göremedik diye düşünmek de mümkün.

Güç kullanımı konusu tam olarak açıklanmadı tabii, o yüzden varsayımlara kaldık ama Leia bir Jedi mı sorusuna filmin yazar ve yönetmeni Rian Johnson’dan net bir ‘’hayır’’ cevabı geldi. Yani Leia’nın Güç kullanma becerileri olabilir ancak o bir Jedi değil.

Aslında Rian’dan gelen cevap, Rey’in de doğal bir şekilde Güç hassasiyeti olmasını açıklıyor. Teşvik eden bir etken olduğunda Rey’in bu becerisi hemen su yüzüne çıkıyor. Ama Rey de henüz bir Jedi değil, hatta Son Jedi filmi sonunda bile Jedi değil. Çünkü yıllardır bize seri Jedi olmak için eğitimin şart olduğunu anlatıyor.  8. Bölümde Luke’un hikayesi de son buluyor, bu durumda Rey’i kim eğitir onu bilemiyorum. Fakat serinin son filmine bakarsak ilerleyen bölümlerde çok dolaplar dönecek gibi görüynüyor.

1 Yorum

  1. Jedi eğitimi gücü doğru kullanmak gibi olguları içeriyor. Jedi veya Sith olabilmek için bir ustaya ihtiyaç olduğu söyleniyor. Ustadan işin inceliklerini öğrenmekten başka Jedilikte veya Sith’likte sıkıntı yok.

    Son filmde Kylo “yemişim sith’ni, jedi’sini” dediği sahne aslında her şeyi açıklıyor. Eğitmen olmadan da bu işler yürür. Güce hangi yoldan ulaşırsanız ulaşın farketmez olayını unutmamak gerek.

    neyse işte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here