The Originals Final Sezonu Henüz Başlamadı: Ama Klaroline Çoktan Oyun Sonu Çifti Oldu

0
886

Vampir Günlükleri dizisinin bir spin off serisi olan The Originals’ın ekran ömrü hem yapımcıların hem de izleyicilerinin beklediğinden çok daha kısa oldu. Gelin şimdi açık konuşalım, Klaus’un sonsuzluk sözü verdiği, ancak engelleri aşıp da bir türlü kavuşamadığı büyük aşkı Caroline’ın yokluğu, The Originals ekranlarda olduğu sürece, bu dizinin tepesinde bir kara bulut misali dolanıp durdu. Ama dizinin başarısızlığı ile ilgili sorun sadece bu değildi. Vampir Günlükleri seyircileri,  sevdiği birçok karakteri bu dizide kimliklerini kaybetmiş bir halde buldu. Üstüne, köken vampirlere odaklanacak olan bu dizinin yapımcıları, Rebekah ve Kol’u geri plana iterek baştan kaybetmeyi göze aldı.

Tabii yazımda odaklanacağım kısım Klaroline’ın nasıl dizinin tamamen parçası olamadan, oyun sonu çifti olabildiği. Yıllar boyunca, twitteri çalkalayan Klaroline trendleri bir yana, medya sürekli yapımcılara Caroline’ın bu dizide ne zaman yer alacağını sorup durdu. Joseph Morgan aslında son röportajında bununla ilgili sarkastik bir gönderme yaptı. ”Keşke son 7 yıldır, birileri, bu konu hakkında bir şeyler söyleseydi” diyerek. Aslında 2013 yılından beri, The Originals ailesi fazlasıyla dolaylı veya direkt sitem aldı bu konuda. Ama Joseph Morgan herkesten daha fazla destekliyor bu çifti ve tarihçesini en iyi o hatırlıyor, nitekim hikayeleri 2011’de başlıyor ve 7 yıldan kast ettiği bu.

Aslında hem medya hem de hayranlar ne istedikleri konusunda yıllardır çok açıktı.

Yukarıdaki resim, bir hayran tumblr veya twitter hesabından değil. Bildiğiniz üzere bu resim The Originals’ın gerçek posteri değil. Caroline oraya fotoşop ile yerleştirilmiş ve resim, playbuzz adlı web sitenin ”en çok kalbinizi kıran ve sizi yarı yolda bırakan diziler” anketi için kullanılmış. Sanırım Caroline yerleştirilmiş bir resim kullanılması çok şey ima ediyordu zaten. Medyada daha bunun gibi birçok sitemkar paylaşım gördük.

Tüm bu sitemlere, trendlere, Caroline’ın neden orada olmadığına dair gelen sorulara karşı kulak tıkayış çok güçlü ve etkili bir sosyal medya platformu olan twitter’da gerçekleşince, işler ister istemez yapımcılar açısından kötüye gitti tabii ki. Özellikle de Micheal Narducci’nin attığı bir tweet, benim tahminimce dizinin Klaus ve Caroline hayranlarını destekleyen kısmını tamamen kaybetmesine neden oldu ve geri kalan izleyici de diziyi ayakta tutabilmeye yeterli sayıdan oluşan oluşan bir kitle değilmiş demek ki. Bunu da düşen ratingler gösterdi. Ve 3. sezonda The Originals düşüşün sinyalini verdi. 3. sezon sonrası yarım sezon dışında onay alamadı. Hatta bana sorarsanız bu onayı bile Klaroline destekçileri ile aldı. Her sezon Caroline’ın adı geçmesi, telefon konuşması vs. gibi yemler ile bu izleyici de çekmeye çalıştılar. Aslında dizi, 4 sezon boyu Caroline’ın adını bile anmamaktan yanaydı. Evet, andı. Evet, Klaus Mikaelson ve Caroline Forbes defterinin kapanmadığını bir şekilde ima etmek zorunda hissettiler kendilerini, ancak bu da bir yere kadar gitti.

Bence The CW için dizi yapıyorsanız, hayranları ciddiye almanız gerekir. HBO ayarında dizi yapmanız lazım istediğiniz hikayeyi anlatmak için, The Originals, o ayarda olmamış demek. Ancak beklentiler dizi başlamadan çok yukarı çekilmişti , ”ergen dizisi” olmayacak tarzında ifadeler kullanıldı ama ben bile, ne ergen tarafımla ne de yetişkin tarafımla bu diziyi izlerken Vampir Günlükleri’ni izlediğim ilk sezonlardaki gibi sürüklenemedim. Zaten The Originals, hiçbir zaman Vampir Günlükleri’nin aldığı aldığı kadar rating alamadı ve sezon sayısına bakarsak, iki yarım sezonu bir sezon olarak sayınca, toplamda, küçümseyerek ergen dizisi dedikleri Vampir Günlükleri’nin yarısı kadar ekran ömrü olmadı.

Caroline dizinin bir parçası olmasa bile, Klaus’un hayatında sevdiği kadın olarak bilinmeye devam etti. Hal bu ki diziye Genevieve, Aurora, Cami gibi karakterler de geldi ve yapımcılar, bunların hiçbirini izleyiciye Klaus’un bir partneri olarak kabul ettiremedi. Sanırım, ”Klaus’un aşk hayatını kiminle yazarsak Caroline’ı unutturabiliriz?” mantığı ile, hemen hemen her karakter ile deneme yoluna gittiler. Burada Hayley’i hariç tutacağım. Romantik anlamda denemedikleri sadece Hayley kalmıştı ve bana sorarsanız, Hayley, Klaus için Camille’den çok daha iyi, çok daha uygun bir seçenekti. Lütfen klaroline hayranları bana bunun için kızmasın ama bu olası ilişkiyi sürekli önlemeye çalışmak diziyle ilgili başka bir gariplik bence.

Geçen seneye kadar Google’da arama yaptığınızda karşınıza Klaus Mikaelson’ın significant other kısmına Caroline Forbes dışında isim gelmiyordu. Google’da Klaroline destekliyordu anlayacağınız fakat muhtemelen geri bildirimlerim yapıldı ve Cami de eklendi. Ancak, bu çiftin destekleyicileri yok sayılamayacak kadar fazla oldu hep. Hatta başta da belirttiğim gibi, Joseph Morgan’ın kendisi de Klaroline fandomunun bir parçasıydı.

Dizi içinde koparılmış, kurban edilmiş bu çift, dizinin en dikkat çeken çifti olarak yıllarca kaldı. İzleyici ve medyaya başka alternatif kabul ettiremediler.

Sonunda Caroline da diziye dahil oldu ve şu an Klaroline hayranları bu çiftin oyun sonu olup olmayacağını merak ediyor.

Julie Plec’in ne yazdığından tamamen bağımsız olarak, diyebilirim ki, Klaroline çoktan oyun sonu çifti oldu. Bu kesin. Bu dizi bittikten sonra, ezici çoğunlukta bir kitle, medya ile birlikte sadece Klaus ve Caroline’ı hatırlayacak. Bu da sanırım yapımcıların taleplere sürekli kulak tıkamasının bir sonucu olarak, klaroline’ı dizinin merkezi halini getirmesinden kaynaklanıyor.  Demek istediğim şu, bu çiftin bir araya gelmesini asla istemeyenler de vardı, ve Klaus ve Caroline’ın ayrı geçirdiği her bir bölüm, aslında onların The Originals evreninde efsane çift olmaları açısından klaroline lehine oldu. Bu durum onları ister istemez zaten oyun sonu çifti yaptı. Bu nedenle emeği geçen antilere de teşekkürler.

The Originals dizi çiftleri, anketlere, havuzlara dahil olduğunda bu Klaroline önderliğinde gerçekleşecek bundan sonra. Sonuçta Caroline dizide yokken bile bu böyleydi. Klaus her kıyaslamaya, her yarışa, her ankete romantik anlamda eşi olarak Caroline ile girecek.

Ve talihsiz aktris Leah Marie Pipes akıllara gelmeyecek veya gelse bile anısı hep aşağıdaki tweetten ibaret olacak.

Üzgünüm, bu kadar popüler bir akıma dahil olacaksanız, ona nasıl dahil olacağınız konusunda akıllı davranmalısınız…

Ben ki ”kolay kandırılabilir” bir yapıya sahibim, Klaus ve Camille sahneleri izlemeye alıştığım zamanlar olduğunu itiraf etmeliyim. Madem Caroline yok, sahte Caroline da olur deyip idare edecekken bu tweeti gördükten sonra ilgimi kaybettim.

Hepsi bir yana, Julie Plec Klaus ve Caroline oyun sonu olacak mesajını ve hatta diyebiliriz ki sözünü zaten yıllar önce verdi:

Ve son olarak; bu sahne ”endgame” değilse, endgame nedir ben bilmiyorum.

Şimdiden içiniz rahat olsun. Klaroline artık oyun sonu çifti ve bunu Julie Plec’in The Originals Final Sezonu için ne yazdığı değiştirmeyecek ki muhtemelen televizyon dünyasının en popüler vampir çiftlerinden birini kurban etmiş kötü yapımcı olarak anılmayı da istemiyordur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here