Edebiyat ve sinema dünyasında iz bırakmış en kötü 8 karakter

0
131

1 Beyaz Cadı

C.S. Lewis’in klasikleşmiş hikayesinde tüm karakterlerden ayrı bir yeri olan Beyaz Cadı, mükemmel yazılmış bir kötü karakter. Çoğu karakterin iyi veya kötü olduğu belirsiz kalmış bir kitapta Beyaz Cadı’nın aldatıcı, okuyucuyu/izleyiciyi yanıltan ayrıntıları vardır. Eğer o kadar zalim bir kişilik olmasaydı hepimiz onun gibi bir babaanne veya anneanneye sahip olmak isteyebilirdik. Her gün en güzel tatlılardan yapıp, renklerin masumiyet temsili olan beyazlar içinde beyaz saçlarını savura savura gezen bu karakterin görüntüsü kötü olmaktan oldukça uzak.

2 Kont Drakula

Bram Stoker’ın Drakula’sı bugün bile hala popüler kültürün bir parçası. İzlediğiniz vampir dizilerinde veya okuduğunuz vampir hikayelerinde yer alan vampirlerin özellikleri Drakula’nın özelliklerine birebir benzediği gördükçe, vampir hikayelerinin en büyük kaynağının efsanevi Kont Drakula olduğunu düşünmemek elde değil.

3 Macbeth

Macbeth sadece çok acımasız bir karakter olduğu için değil aynı zamanda karmaşık bir karakter olması nedeniyle en akılda kalıcı ve en etkileyici biçimde yazılmış kötü karakterlerden biridir. Aslında kendisinin ne kadar cani ve acımasız olduğuna şahit olsak bile içinde yaşadığı kargaşalar da asla gözden kaçırılmamalı ya da yok sayılmamalıdır. Karakteri aslında muhteşem yapan ölümcül olmaya hiçbir şekilde gönül rızası gösteremiyor olmasıdır. Zira cesaret ve erdem üzerine içsel bir savaş verirken bir çok karmaşayı bünyesinde gösteriyor.

Aslında Macbeth okuyucunun iyi ve kötü kavramları üzerinde düşünmesine neden olan bir kötü karakter. Acımasız davransa bile yaptığı eylemlere pişman oluyor. Aslında kötü olması içinde bulunduğu dünyaya karşı bir isyanı diyebiliriz.

4 Hannibal Lecter

Hannibal Lecter, suç / gerilim yazarı Thomas Harris’in yarattığı en tüyler ürpertici ve rahatsız edici karakterdir. Parlak zekası, acımasızlık ve çılgınlık ile birleştiğinde ortaya mükemmel yazılmış bir kötü adam çıkar. Aslında çoğumuza göre Hannibal Lecter’ın yer aldığı yapımlar gerilim kadar korku sınıfına da bu karakter sayesinde girer.

5 Sauron

‘’Alev saçan kapaksız koca bir göz.’’ Mordor’un Karanlık Lordu’nun kağıt üzerindeki bu tanımı zaten oldukça iyi ama bir de bu karakteri ekranlarda sürekli sinsice etrafı gözetleyen bir göz olarak gördüğümüzü hatırlayın.  Yüzüklerin Efendisi ekibi ve Peter Jackson hayal gücünü sinemaya mükemmel bir şekilde yansıttı. Sinirlenince her şeyi bir darbede devirecek Karanlık Lord’unun gücünü ekranlara güzel bir şekilde taşıdı. Bedensel formu olmasa bile kabusların bir ögesi olduğu kesin, özellikle Frado’nun her yüzüğe dokunuşunda zihninde belirdiği sahnelerde.

6 Joker

Cicar Romero’nun sinema ve TV ekranlarına getirdiği manyak karakter Joker her zaman eğlenceli bir figür oldu. Bu karakter özellikle Batman Kara Şövalye filminde Heath Ledger’da beden bulması ile sinema dünyasının efsaneleri arasına girdi. Ledger’ın bedeninde canlanan Joker güzellikten türemiş bir çirkinliğe sahipken, dünyayı yakıp, oturup, gülerek izleyecek nitelikte bir kötü karakter.

7 Palpatine

Onu ilk gördüğümüzde sadece İmparator olarak tanıyorduk. Sonradan Darth Vader’ın merhametsiz patronu olarak rolüne devam etti. Kendisinin nasıl bir provakasyoncu ve manipülotör olduğunu Anakin’in aklına sinsi sinsi girdiği sahnelerde gördük. Sith Lord’unun arkasındaki bu adam aslında Darth Vader’dan daha da kötü niyetli bir karakterdir. Sadece Anakin’in hayatını değil, Galaksi’yi de mahveden budur. Boyu postu devrilsin, ne denir ki başka?

Darth Vader

Kendisini en sona sakladım zira benim için sinema tarihinde en çok iz bırakan kötü adam karakteridir kendisi. Çoğu zaman listelerin de başında gelir ama bize göre assolistler en son sahneye çıkar. Lord Vader’ın hikayesini bir önceki yazımızda anlatmıştık. Acıların çocuğu genç Skywalker iken yalan umutlarla karanlık tarafa geri dönüşü olmayan geçişi ve Luke Skywalker’ın etkileri ile ölümünde kurtuluşundan ibaret olan bu hikaye sinemanın unutulmazları arasında kalmasının başlıca nedenidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here