Orta Dünya’dan, Göz Kamaştıran, Bakmaya Doyamayacağımız Bir Kral: Thranduil

0
1325

J.R.R. Tolkien’in kaleme aldığı, Peter Jackson’ın sinemaya uyarladığı Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serilerini sevmek için çok fazla neden var. Bu evrenden oldukça uzak ve farklı olan Orta Dünya’da sihir, macera ve insanın hayal dünyasının ne kadar geniş olduğuna hayran bırakacak türden karakterler var.

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’in dünyada en çok sevilen fantastik kitaplar olduğuna şaşırmamak gerekiyor ve Peter Jackson’ın bu serileri sinemaya uyarlamadaki başarısı gerçekten olağanüstüydü.
Bir yandan da dürüst olmak gerekirse, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin yeniden izlemeye değer olmasının başka bir nedeni daha var: bu fantezi dünyasında çok ama çok çekici insanlar var.
Kuşkusuz, filmin senaryosu gereği giyilen pelerinler, bellere kadar uzanan elf saçları, özenle yapılmış elf makyajı, aktör ve aktrislerin elf olmanın doğası gereği, rolünün hakkını verip, alışık olmadığımız bir zerafete bürünmeleri bu çekiciliği arttıran etmenler arasında.
Orta Dünya’da tüm karakterlerin birbirinden güzel yönleri var. Ama itiraf edelim ki, Thranduil bir başka.
Şahsi kanaatim, Orta Dünya’nın The Hobbit serisinde rastladığımız Kral Thranduil, gözlerimizi ekrana kitleyecek kadar güzel bir varlık olarak çıktı karşımıza.
Lee Pace’in Thranduil’e aktardığı çıkık elmacık kemiklerinden ibaret değil bu güzellik. Aynı zamanda karakterin soğuk kanlılığı, otoriter tavırları, bencilliğini bastıramayan yanları ve tüm bunları bünyesinde zerafet ile bir arada bulundurabilmesi, Thranduil’i her karakterden ayrı bir yere koyuyor. Üstelik ne kötü adam diyebiliyoruz ne de tam anlamıyla iyilerden yana bir karakter. Thranduil, bence her ikisinin de arasında oluyor ve bu da kurgu dünyasında pek rastaldığımız bir tür değil. Bu nedenle Thranduil, sadece Orta Dünya’da değil, genel olarak kurgu dünyasında alışılagelmemiş bir karakter olarak kendine herkesten farklı bir yer ediniyor.
Thranduil’in sahip olduğu eşsiz güzellliği sadece dış güzellikten saymak karaktere haksızlık olur.  Başındaki tacı, saçları, gözleri ve tek başına otoriter yapısı bile onun elf doğasından gelir aslında. Bu nedenle Thranduil kendi başına, elflerden de farklı bir güzelliğe sahiptir ve ondaki bu güzellik sadece dış görünüşünde değil, tüm benliği ile ekrana yansımış bir bütündür.
Bir de acıklı hikayesini keşfettiğinizde, Thranduil’in kusurlarına sinirlenmek veya ona herhangi bir sebepten dolayı kızmak iyice zorlaşır aslında.
Ve Thranduil aslında Tolkien’in anlatımını da oldukça güzel uyarlanmış çıktı ekranlara. Bu açıdan da Peter Jackson’ı ve Lee Pace’i takdir etmek gerekli. Saçları ışık gibi ve yüzü fazlasıyla güzel.
Thranduil, ne karanlık ne de beyaz olabilmiş tam anlamıyla gri bir karakter, sadece göz kamaştıran güzelliği ile değil, farklılığı ve çekici soğukluğu ile de izlemeyi büyülemiş bir karakter. Oturup, kurgu bir karakterin ne kadar güzel olduğuna dair bir yazı yazmak saçma bulunabilir ama Thranduil benim gözümde, o kadar güzel ki, bu dile getirmekten zevk duydum. Ayrıca bu kadarını da hak ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here