Kimya Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

0
95

Kimya bilimine yeni misiniz? Merak ediyor musunuz? Aslında ilk başta Kimya karmaşık ve göz korkutucu görünebilir, ancak birkaç temel noktayı anladıktan ve Kimya biliminden anlamanın önemini gördükten sonra, kimyasal dünyayı deneyimlemeye hazır hissedeceksiniz.

İşte kimya bilimi hakkında bilmeniz gereken 7 temel şey:

1-Kimya Madde ve Enerjinin Bir Konusudur

Kimya, tıpkı fizik gibi, madde ve enerjinin yapısını ve ikisinin birbiriyle etkileşim biçimini araştıran bir bilimdir. Maddenin temel yapı taşları, molekülleri oluşturmak için bir araya gelen atomlardır. Atomlar ve moleküller kimyasal reaksiyonlar ile yeni ürünler oluşturmak için etkileşime girer.

2-Kimyagerler Bilimsel Yöntemi KullanırKimyagerler ve diğer bilim adamları, dünya ile ilgili soruları çok spesifik bir şekilde soruyor ve cevaplıyorlar: bilimsel yöntem. Bu sistem bilim adamlarının deney tasarlamalarına, verileri analiz etmelerine ve nesnel sonuçlara ulaşmalarına yardımcı olur.

3-Kimyanın Çok Sayıda Dalı Vardır

Kimyayı çok dallı bir ağaç olarak düşünün. Konu çok geniş olduğu için, kimya bilimine giriş aşamasını geçtikten sonra, her biri kendine özel bir alana odaklı olan birbirinden farklı kimya dallarını keşfedeceksiniz.

4-En Çok Dikkat Çeken Deneyler Çoğu Zaman Kimya Deneyleridir

Çoğu kimyager, kimya laboratuvarının bileşenlerinin, sadece kimyayı değil tüm bilim dallarını ilgilendirdiğini söylüyor ve bu nedenle kimya deneyleri daha fazla kişinin ilgisini çekiyor. Gerçi birçok kimyager öyle söylese bile doğal bilimler hep iç içe. Hatta bütün bilim dalları birbirini ilgilendiriyor.

5-Kimya Her şeyin Çalışmasıdır

Dokunabileceğiniz, tadabileceğiniz veya koklayabileceğiniz her şey maddeden oluşmuştur. Her şey birer maddedir. Bunu okuyan sen de bir maddesin, yazan ben de bir maddeyim. Hepimizde kimyasal bileşikler ve moleküller var. Kimya bunların hepsinin çalışıldığı bir bilim dalıdır.

6-Kimya Her Yerde Vardır

Gözünüzde bir kimyager hayal ettiğiniz zaman, laboratuvar ortamında içi sıvı dolu bir şişe tutan, önlüklü ve eldivenli bir birey gelebilir aklınıza ama kimya sadece laboratuvar ortamında değildir. Kimya mutfakta, bitkilerde, atmosferde hatta ofislerde de var.

7-Herkesin Biraz Olsun Kimya Bilmesi Gerekir

Kimyacı olmasanız bile, kimyanın temellerini bilmeniz gerekir. Kim olduğun ya da ne yaptığın önemli değil, kimyasallarla çalışıyorsun. Onları yiyorsun, üzerinize giyiyorsun. Hatta aldığın ilaçlar kimyasal maddelerdir ve günlük hayatta kullandığın ürünler tamamen kimyasal maddeler içeriyor. Kısacası azıcık da olsa kimya bilmenin ya da kimyayı merak etmenin çok fazla faydasını görürsünüz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here