Kahve Hakkında Bilinmesi Gereken Terimler

0
252

Aslında kahvenin geçmişi çok eski olan bir toplum için “son dönemlerde kahve kültürü çok gelişti!” gibi yanlış bir kullanım bizleri sinir etse de, artık kahvesiz yapamadığımız bir gerçek.

IMG_8181

Muhallebici dükkanı ya da pahalı mekanlardan önce kahve dükkanlarını tercih etmeye ne zaman başladık tam olarak kestiremesek de birçoğumuz birer kahve hakkında meraklanmaya başladık bile. Daha 5 yıl önce eve gelen herkese 2’si 1 arada gibi bir karışımı sunarken artık daha bilgi sahibi olarak “espresso mu istersin lungo mu ?” sorusunu sormaya başladık. İşte vaktimizi geçirdiğimiz içerken çok keyif aldığımız bu içecek hakkında bilmemiz gereken bazı terimler.

Arabica :
Doğal torakları Afrika olup en eski orjinli kahvedir.
Bourbon
Catuai
Catura
Catimorra
Mundonovo
Typica

gibi türleri bulunmaktadır. Mineral açıdan 600 m – 2000 m civarındaki topraklarda Orta ve Güney Amerika’da, bazı Afrika ve Asya ülkelerinde yetişir. Kavrulmuş Arabica çekirdekleri genellikle tatlı, zengin aromalı ve hafif asidik tat da olur. Çekirdekler daha köşeli yuvarlak yapıda gümüş, mavi yeşil renklerdedir.

Robusta : Orijini Kongo’ dan çıkmış olup genellikle Afrika, Asya, Endonezya ve Kuzey Brezilya’ da yetişir. İlk ekvatoral kuşakta deniz seviyesinden 900 m yüksekliğe kadar yetişebilir. Robusta çekirdekleri daha oval, daha yuvarlak yapıda olup sarımsı – gri renktedir. Kafeini Arabica’ nın yaklaşık iki katı olup fırınlamadan sonraki temel karakteristiği tam gövdeli (Full Body), çikolata lezzeti de içeren ve ilk tadımdan sonra kalıcılığı olan kahvedir.
Kahve hakkında biraz özet bilgi vermeye çalıştık umarım yararlı olmuştur. Kopi Peyst olarak amacımız kahve hakkında her şeyi sizlerle paylaşmak. Artık kahve dükkanlarında daha etkili sosyalleşebileceksiniz.

Aroma : Taze hazırlanmış sıcak kahvede ortaya çıkan güzel, mis kokulardır. Kahve uzmanlarınca tat, asidite ve kıvamla beraber kahvenin tat ve kokusunun geliştirilmesindeki ana kategorilerdendir.

Asidite : Dilin bütün taraflarınca algılanan, hoşluk ifade eden ikincil bir algı. Kahvedeki organik birleşenlerle oluşur. Asidite fırınlama fazla uzun ve koyu olunca azalır. Özellikle 1500 m ve yüksekte yetişen washed arabikalarda belirgindir.

Astringet : Kahvenin acılığında bakılabilen ikincil tat duyusudur. Odunsu, ağaçsı tadı belirgenliştiren tükrük salgısını azaltan bir özelliktir. Endonezya’ nın naturel robustalarının tipik özelliğidir.

Balanced (Dengeli) : İçecekteki asılı yağların iyi dengelenmiş miktarının ağzımızda yarattığı his.

Bitterness (Acılık) : Bu da kahvenin ikincil tatlarından biri olup kahvenin kafein miktarıyla orantılı olarak artar. Fırınlamayı takiben ortaya çıkan şekerlerden türeyen bir seri bileşen ve yanmış odunsu bileşenler acılığı etkiler. Kesin sınırlar içinde olduğunda bitterness kahvede istenen bir durumdur.

Blend (Harman) : Farklı orijinden kahvelerin kombine karıştırılması(harmanlanması). % 100 Arabica’lar daha tatlı ve aromatiktir.
Body : Kahvenin yoğunluğunu, kıvamını belirtir. Yudumumuzu yutarken veya yuttuktan sonra içeceğin ağız mukozamızla temasında algıladığımız bir dokunsal histir. Kahvenin yapısına ilişkin pozitif bir karakteristiktir.

Caffeine (Kafein) : Kahvenin uyarıcı etkisinden sorumlu acı ve kokusuz bir alkaloiddir.

Crema : Espresso’ yu diğer kahve hazırlama metodlarından ayıran bir sembol özellik. Krema kahvedeki karışımının dağılımı ve tarafından oluşur. İçeceğin üzerindeki bu tabakanın ideali kavrulmuş fındık renginde olup kahvenin zengin aromalarını ve sıcaklığını korumada önemlidir.

Fragrance : Kahve çekirdeklerinden salıverilen gaz ve aromaların hoş, ıtır kokularıdır. Burun tarafından direkt hissedilen farklı aromatik belirtiler içerir.

Long Coffee : Aynı miktarda çekilmiş harman kahveden daha fazla suyun daha uzun süre geçirilerek kahvenin özütlerinin ve kafeinin daha çok çıkarıldığı yöntem.

Mellow : Kahvedeki tatlı bileşenlerin varlığıyla meydana gelen ikincil tat.

Mild : Kahvedeki şeker ve tuz kombinasyonundan oluşup tuzluluk oranını azaltan, dilin bütün taraflarınca algılanan yumuşaklıktan tatlılığa değişken his.

Natural : Çekirdeklerin meyvelerinden güneşte bırakılarak çıkartılıp doğal olarak kurutulması işemidir.

Origin (Orijin) : Kahvenin ülkesini, bölgesini ve menşeini gösteren bilgi.

Raw (Hammadde) : Bu terim pulpsuz, derisiz, parşömen ve gümüş zarsız kavrulmamış yeşil çekirdeği ifade eder.

Roasting (Fırınlama) : Bu süreçte yeşil kahve çekirdeklerinin rengi değişir, ağırlığını özellikle su olarak kaybeder, hacmi büyür ve aromatik zenginliği artar. Fırınlama optimum seviyede 200º
– 230º C’ ye erişir ve kahve en belirgin, kendine özgü tadına gelir. Tam bu sırada kahve fırından çıkartılıp soğuk hava jetleriyle hızla soğutulur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here