Twitter Devrimi

0
171

15 ocak 2009’da, 150 yolcu taşıyan bir uçak, New York City Laguardia hava alanından ayrıldıktan 15 dakika sonra bir kuş sürüsü ile çarpıştı. Hızlı düşünen pilot, uçağı Hudson Nehri’ne indirdi ve bütün yolcular kurtarıldığında bir kahraman oldu. Uçuş o gün bir tarih yazdı, bundan başka bir şey daha tarih yazdı; hızla genişleyen sosyal medya platformu twitter.

O gün, bir kurtarma işcisi, olay yerinde kaza hakkında bir tweet attı ve uçağın suda bir fotografını çekti. yakın zamandaki bir CNBC belgeseli olan ”The Twitter Revolution” da, Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey bu konu ile ilgili olarak ” O an, platformun 140 karakterlik bir durum güncellemesinden daha fazlası olduğunu açığa çıkardığı andı”.

”Her şeyi değiştirdi.” ”Bir anda bütün dünya ona dikkatini verdi. Çünkü biz haber kaynağıydık- ve o biz değildik o bottaki, twitter kullanan kişiydi, bu daha da ilginç.” Jack Dorsey söylediklerine bunları ekledi.

 

O zamandan beri, twitter bir şeyler yapmaya devam etti, hatta kurucu ortaklarının ön göremediklerini: deniz aşırı devrimlerin alevlerinin ateşlenmesi, son dakika haberlerinin kaynağı olmasını, cansız objelere hayat vermesi ( Bkz: Kurabiye Canavarı ) bunlardan bir kaçı. Fakat platformun 200 milyondan fazla aktif kullanıcısı, zaman içerisinde mesajdan, fotoğraf ve videolardan daha fazlasına gelişti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here