Hiç Dalından Kahve Topladınız mı ? Biz Kolombiya’da Topladık

0
291

Merhaba Kopipeystçiler

Kolombiya denince akla ilk gelenlerden biridir kahve. Dünyada Brezilya ve Vietnam’dan sonra üçüncü büyük kahve üreticisi olan Kolombiya’da kahve çiftliklerinden birini gezdik Salento’dayken.

Hayatımda ilk kez kahve çekirdeğini dalındayken gördüm. Dikildikten sonra iki yıl içinde büyümeye, sonraki alti-dokuz arasinda da meyvesini vermeye başlıyormuş. Kahve çekirdekleri oluşmadan önce beyaz bir çiçek açarmış her tanenin yerinde ve yasemine benzermiş kokusu.

Kahve fidelerinin olduğu yere başka meyve ağaçları da dikerlermiş o meyvelerin de aromasını alsın diye. Bizim gittiğimiz çiftlikte muz ve marakuya ağaçları vardı kahve ağaçları arasında.

Yılda iki kez hasat yapılan kahve ağaçları çok büyük değil. Bazı çiftliklerde tamamen elle toplanırken meyveleri, bazılarında ise makinalarla toplanıyormuş.

Yeşil olan meyveleri sarı ya da kırmızıya dönünce hasat yapılıyormuş.Tamamen arabika türü çekirdekten kahve üreten Kolombiya, üretimin %60’ını ihraç ediyormuş.

Olgun çekirdeklere kiraz dediklerini söyledi bizi gezdiren çiftlik görevlisi. Benziyor da aslında. Dalından kopardığımız meyvelerden birinin tadına baktık. İçi oldukça sulu. Üretim aşamasında çekirdekler çıkarılırken, kabukları da kompost olarak kullanılıyormuş. Sonra çekirdeklerin yıkanması, kurutulması ve kavrulması işlemi yapılıyormuş.

Kolombiya’da birlikte kaldığımız ailelerde de, hostellerde de şunu gördük ki insanlar gözünü açar açmaz kahve yapıyorlar ve inanılmaz bir tüketim var. Burada sütsüz kahveye tinto diyorlar. Sokaklarda termosta bile kahve satılıyor. Ama bazıları o kadar şekerli ki… Şerbet gibi içmeyi seviyorlar kahveyi de.

2 aylık Istanbul ziyaretimiz sırasında baristaol.com bizi gerçekleştirdiği barista eğitimine davet etti. Benim daha önceden ayarlanmış başka programım olduğu için gidemedim ama Murat 3 gün süren bu eğitime katılıp kahve hakkında teorik bilgiyi ve nasıl hazırlanıp servis yapılması gerektiğini öğrendi. Biliyorsunuz yollarda cafe- restaurantlarda çalıştığımızda kahve yapmak ve hatta bunun sertifikasina sahip olmak çok önemli.

Yurtdışındaki kahve kültürü oldukça yaygın olduğundan kahveyi yapan baristaların da eğitimli olmasına özen gösteriyorlar. Mesela Avustralya’da bir barista saatine 20-25 Avustralya doları alabiliyor. Gerek yurtiçinde gerek yurt dısında alternatif iş kolu düşünenler baristalığı deneyebilir. Oldukça keyifli de…

Herkese keyifli bir haftasonu diliyorum. Bizi instagram hikayelerden takip etmeyi unutmayın. Kolombiya’daki son şehrimiz Pasto’da gunlerdir festival var ve inanılmaz eğleniyoruz. Bugün Bogota’da birlikte olduğumuz Türk arkadaşlarımız Tülay ve Deniz de bize katıldı. Yüzünüz gözümüz boyalı halde eğlencenin doruklarındayiz 🙂

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here