Gandalf: En Çok İhtiyaç Duyulduğunda Ortadan Kaybolan Bir Orta Dünya Karakteri

0
821

Aslında Gandalf Orta Dünya evreninin en sevilen karakterlerinin başını çekiyor bu doğru. Fakat, zeki, kudretli, elinden gelmeyecek mucize nadir olan bu bilge büyücünün bir kusuru var ki bu kusur bilerek yazılmış olmalı.

Özellikle The Hobbit filmlerinde, herkesin en çok ihtiyacı olduğu anlarda, saygıdeğer büyücü, bilge büyücümüz Gandalf, kahramanların en çok ihtiyaç duyduğu zamanlarda ortalıktan kaybolur. Ve bu hemen hemen, sadece Gandalf tarafından yatıştırılabilecek acil durumlarda, ortalık karıştığında, kan gövdeyi götürdüğünde, hobitlerin ve dwarfların hayatı risk altına girdiğinde, gizemli bir şekilde gerçekleşir. Hatta bazı sahneler vardır ki; orada olsa bile sanki Gandalf elinden geleni ardına koyar.

Gandalf’ın ihtiyaç duyulduğu ancak ortalıkta görünmediği sahnelerden biri The Hobbit serisinin başında yer alıyor. Burada Thorin ve arkadaşlarının, çok sevgili Bilbo Baggins ile birlikte çıktıkları macera sırasında, başları trollerle belaya giriyor ve Gandalf’ın 4’e biri olmayan bu yaratıklar, Gandalf tarafından cesaretlendirilip, çıktıkları bu yolculukta, trollerle yalnız baş etmek zorunda kalıyorlar.

Çoğu zaman Gandalf neden ortalıkta olmadığına dair açıklama yapmaktan pek hoşlanmıyor belli ki. Dolayısıyla yokluğu, varsayımlarla açıklanabiliyor. Minik kahramanların beladan kurtulmasının hemen peşine, Thorin ile Gandalf arasında bir konuşma geçiyor. Burada Thorin, Gandalf’a ”sakıncası yoksa sorabilir miyim? Neredeydin?” diyor ve Gandalf burada Thorin Meşekalkan’a ”İleriye bakmaya gittim” diye cevap veriyor. Mantıksız… Aslında burada tartışmaktan ve ayrıntıya girmekten hoşlanmayan bir yapısı olduğunu daha da net görüyoruz. Anlaşılan Gandalf’ın öncelikleri var. Gerçi bu diyaloğun devamında, devam edecekleri yolculukta, çıkacakları yolu gözden geçirmeye gittiğinden bahsediyor biraz. Ama yine de Gandalf, nereye gittiğinin, nerede olduğunun sorgulanmasından hoşlanmayan bir karakter.

Çünkü bir de macera başlamadan önce Bilbo Baggins’e söyledikleri var. ”Bu Dwarflara senin bir hırsız olduğunu söyledim. Evinden uzak diyarlara gideceksin. Ben de bir süre sizinle olacağım ama sonra gitmem gerek. Bu arada ben uzaktayken ne yaptığımı sorma”.

Pekala, Gandalf. Tabii bunun sonrasında, Bilbo Baggins ve dwarfların ne ile mücadele ettiğini gördük, bu yukarıda bahsettiğimiz sahnede olanlar işte.

Bir de şu kuytu ormana giderken olanlara ne demeli?

Thorin Meşekalkan, Bilbo Baggins ve diğer macera yoldaşları uğursuz, tekinsiz, kuytu ormana girdiği zaman, Gandalf’ın yokluğu daha da uzun sürüyor. Burada devasa örümcüklerle, kendi kendine baş ediyor yoldaşlar. Ağaç elflerine yakalanmaları da getirmiyor Gandalf’ı bir de üstüne, 5 Ordu Muharabesine tek başlarına karışıyorlar.

Her zaman olduğu gibi, bu sahneler gerçekleştiği sırada Gandalf yine daha önemli işlerle ve öncelikleri ile meşgul. Bu zaman diliminde Gandalf Beyaz Konsey ile görüşüyordu. Serinin kitabında da daha önce bahsedildiği gibi Necromancer’ın peşinde ajanlık yapmakla meşguldü. Gandalf ve Beyaz Konsey, kuytuormanı Necromancer etkisinden kurtarmakla meşguldü, kısacası. Bunu başardılar fakat başarıları geçici bir zafer oldu. Aslında işin geri kalan kısmı kitap içeriğinin ayrıntıları. Bence Gandalf’ın ortadan kaybolmasının tek bir nedeni var.

Gandalf aslında Dragon’u yok etme görevinin bir parçası olarak, seri boyunca kafilenin yanında olmalı. Orta Dünya sakinlerini bu maceraya kendisi dahil ediyor, macera başladığında da kendisi ortada yok. Ve evet bu kasıtlı olarak böyle yazılmış bir senaryo, bir öykü.

Biliyoruz ki Gandalf, ”buçukluk” dedikleri bu hobbitleri çok fazla seviyor. Aslında bence Tolkien de hobbitleri çok fazla seviyor. Hatta bana göre Tolkien en favori yaratıkları hobbitlerden başkaları değil. Bu nedenle Tolkien öykünün akışı boyunca, hem Yüzüklerin Efendisi hem de The Hobbit serilerinde, hobbitlerin buçukluk halleri ile büyük başarıları imza attığı bölümler yazıyor. Bunların çoğunda Gandalf işin içinde olmuyor çünkü zaten Gandalf çok güçlü bir büyücü ve ortalığı yatıştırmak onun için çok kolay. Bu nedenle Tolkien çoğu zaman hobbitlere kendilerini kanıtlamaları için ortamlar yaratıyor ve onların minik boyları ile kahraman oluşunu okuyoruz ve izliyoruz.

Yine de insan, kimi sahnelerde ”Gandalf nerede kaldın?” diye gerilmeden edemiyor tabii. Fakat bu anlatım ile, Frodo Baggins’i hariç tutarsak biz de hobbitleri çok sevmeye başlıyoruz. Bu arada Frado Baggins film versiyonu diyelim. Tolkien’den anlatılmış Frodo’nun sevilebilir yanları var.

Durum böyle.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here