Beslenme Uzmanlarının Kahvaltıda Önerdikleri 5 Besin

0
510

Beslenme uzmanları yumurtadan yulaf ezmesine kadar sağlıklı olduğu sürece, kahvaltı sofralarında her gıdayı tüketmeyi seviyorlar. İster kahvaltıyı günün en önemli öğünü olarak kabul edin, isterseniz bu görüşe şehir efsanesi diyin geçin, beslenme uzmanlarının ortak fikri bu öğünün haftanın yedi gününde de atlanmaması gerektiğidir. Bundan sonra kahvaltıyı pas geçmemeye karar verdiyseniz gelelim kahvaltıda nelerin tüketilmesi gerektiğine:

1.Yumurta

Lütfen inkar etmeyin; yumurta hem lezzetli hem de sağlıklı bir gıda. Kahvaltıda yumurta tüketerek bünyenize uzun süreli tokluk sağlarken az miktarda kalori almış olursunuz. Yumurtanın sağladığı tokluk hissi sayesinde, öğlen yemeğinde veya ara öğün saatiniz geldiğinde tüketeceğiniz besin miktarı azalır dolayısıyla daha az kalori alırsınız.  Üstelik yumurta kan şekeri ve insülin seviyelerinde istikrar sağlayacaktır. Ayrıca yumurta beyin ve karaciğer için önemli maddelerin kaynağıdır. Dahası göz hastalıklarını engelleyecek antioksidanlar içerir. Yumurtanın önemli bir protein kaynağı olduğunu zaten biliyoruz.

2.Yoğurt

Yoğurt tıpkı yumurta gibi hem lezzetli hem de besleyicidir. Protein içerdiğini biliyoruz. Protein açlık hissini bastırmakla birlikte, karbonhidrat ve yağlara nazaran daha yüksek termik etkiye sahiptir. Termik etkiden kastedilen, yemekten sonra meydana gelen metabolizma hızındaki artıştır. Yoğurt içerdiği asitler sayesinde yağ yakımını arttırır ve göğüs kanseri riskini azaltır.

3.Kahve

Bunu duymak hoşunuza gitti biliyorum. Kahve içerdiği kafein ile enerjiyi ve zihinsel performansı arttırır. Araştırmalara göre 38-400 mg civarı kafein alımı, kafeinin getirdiği yan etkileri engellerken yukarıdaki avantajlarından yararlanmanız için yeterlidir. Buna göre içeceğiniz günlük kahve miktarı, kahvenin ne kadar sert olduğuna bağlı olarak değişir. Kafeinin de yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırmak gibi etkileri vardır. Kahvenin antioksidan bakımından zengin olduğunu söylemeden de geçmeyelim. Yine de siz günlük dozajı bir uzman yardımı ile belirleyin.

4.Yulaf Ezmesi

Tahıl severler için en iyi kahvaltı gıdası yulaf ezmesidir. Üstelik yulaf ezmesi yoğun bir lif deposudur. Liflerin sağlık açısından çok faydası vardır. Üstelik yulaf antioksidanlar bakımından da zengindir. Yulafın gluten içermemesi onun ayrıca bir artısıdır. Yulaf ezmesi tüketerek, kahvaltının protein içeriğini arttırabilirsiniz.

5.Meyveler

Besleyici bir kahvaltı için meyveler de lezzetli ve sağlıklı seçeneklerdir. Meyveler vitamin, potasyum ve lif içerirler. Üstelik kalorileri bazı gıdalara nazaran daha azdır.  Meyveler su ve lif içeriği sayesinde açlığı bastırır ve tok tutarlar. Yoğurt ile birlikte tüketirseniz tok kalma süresini uzatabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here