Amerika Yol Günlükleri Serisi -1

0
300

Eşimle Dünya’yı gezmeye başlayalı 14 ay oldu. Asya Avustralya derken Amerika’ya geldik. Burada da güzel bir rotamız var ve sizinle günlükler şeklinde paylaşacağız. Gelin lafı çok uzatmadan başlayalım.

Amerika Yol Günlükleri-1

4 gün oldu yola çıkalı, 1700 km yol yaptık daha şimdiden.

 

İlk iki gün Virgina eyaletindeydik. Yolumuzun üzerindeki Luray mağarasını gezdik. 130 yıl önce keşfedilen bu mağara Amerika’nın dördüncü büyük mağarasıymış. Giriş ücreti 27dolardı kişi başı, biz indirim yok mu diye sorunca 21 dolara düşürdüler.

 

Virgina’nın yemyeşil doğası içinde araba kullanmak çok keyifli.Ortasında sadece bir tek ev olan koca araziler gördük yol boyunca.

Sonraki rotamız Tenesse eyaletiydi. Bizi evlerine davet eden Mediha ve Soydan çiftinin Oak Ridge’deki evinde iki gün geçirdik. Oak Ridge şehrinin bir özelliği ise 1945’te Japonya’ya atılan atom bombasının yapıldığı laboratuarların bu şehirde olması. Hala deneylerin yapıldığı, geleceğin buluşlarının üzerinde çalışıĺdığı laboratuarlar olarak faaliyet göstermekte. Bu arada öğrendiğim kadarıyla bu laboratuarlarda oldukça fazla Türk bilim adamı (fizikçi, muhendis) çalışmakta. Evlerinde kaldığımız Soydan da o bilim adamlarından biri.

Burada kaldığımız iki gün boyunca Tenesse’nin en yüksek dağı olan Smoky Dağına yürüyüş yapmaya gittik. Birden fazla yürüyüş rotası ile trekking sevenlerin uğrak noktalarından biri. Yaban hayat oldukça fazla. Yürüyüş yaparken karşınıza ayı çıkabilir mesela.

 

Smoky Dağından sonra Gatlingburg şehrine gittik. Tenesse’nin turisti bol ama çok sevimli bir şehri. Bayıldım buraya. En meşhur şeylerinden biri de alkol oranı yüksek moonshine denilen içki satan dükkanları. Minicik tadım numuneleri bile bir kaç taneden sonra insanın başını döndürüyor.

Tenesse’deki son durağımız Amerikan country müziğinin doğduğu yer Nashville’di. Buraya müziğin şehri diyorlar. Rengarenk sokaklarından gerçekten müzik fışkırıyor.
Aynı zamanda İstanbul’un da kardeş şehri olan Nashville, Tenesse eyaletinin de başkentidir.

 

Buradan sonraki rotamız olan Lousiana eyaletinin en büyük şehri New Orleans’ta görüşmek üzere…

Herkese iyi haftalar

Gezgin_B

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here