Amerika Yol Günlükleri – 4

0
324

NEW MEKSIKO’DAKI KIZILDERILILER

Avustralya’da olduğu gibi Amerika’da da bu ülkenin yerlileri ile tanışmayı ve hikayelerini onların ağzından dinlemeyi istiyordum. Ancak işler düşündüğüm gibi gitmedi tabi. Hangi yerli köyüne gittiysek hayalet kasaba gibiydi.

Evlerindeydiler ama sokaklarında kimse yoktu. Çocuklar bile oynamıyordu. Aslında modern hayatın oldukça icindeler ama yabancılara kapalılar. Ancak gittiğimiz Isleta kabilesinde yanımizdan aracı ile geçen bir kaç yerli el ile selam verdi. En azından bu da bir şeydi…

New Meksiko eyaleti yerlilerin oldukça fazla olduğu bir eyalet. Biz kızılderili deyip geçiyoruz ama onlar kendi içlerinde farklı kabilelere ayrılıyorlar; Navajolar, Zuniler, Apaciler ve Pueblolar. Bunlar da kendi arasinda gruplara ayriliyor. Albuquerque’de 19 tane Pueblos kabilesi vardı örneğin.

 

Bir çoğu artık modern hayata adapte olmuş. Evleri, arabaları var. Ama elektrik su olmadan hala samandan yaptıkları evlerde yaşayanları da var.

Bir kaç köy gezdik, yüz yıllar önce yasadiklari topraklara ayak sürttük. Hikayelerini kendi ağızlarından dinleyemedim belki ama hepimiz biliyoruz beyaz adamın bu ülke yerlilerine ne yaptıklarını.

 

Bir kızılderilinin dediği gibi;

“Son balık öldüğünde, son nehir kuruduğunda, son ağaç kesildiğinde beyaz adam paranın yenmediğini anlayacak.”

New Meksiko / USA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here