Alkol Tüketirken Kilo Almamak İçin Yapmanız Gereken 4 Şey

0
875

Alkol seviyorsunuz, ancak bu sevginin bel bölgesinden anlaşılmasını istemiyorsunuz. O zaman bir sonraki eğlence aktivitesinde alkol siparişi vermeden önce bu yazıyı okumalısınız.

Hadi itiraf edelim, bazı stresli iş günlerinin sonunda bir kadeh şarap ile rahatlamak istiyoruz. Ancak bir bardak ile kalmayıp dozu kaçırınca ve bu durumu sık sık tekrarlayınca olan şeklinize şemalinize oluyor. Üstelik alkol sadece size kalori, dolayısıyla bel bölgesinde biriken yağ kütlesi olarak geri dönmüyor, aynı zamanda vücudunuzu yağ yakmaktan alıkoyuyor.

İçmek vücudunuzun ‘’dur’’ butonuna basan bir aktivitedir aslında. Bu demek oluyor ki alkol ile alınan kaloriler bünyeye girdiğinde vücutta mevcut kalorilerin önüne geçip vücudunuza ‘’önce beni yak’’ sinyali veriyor. Bu da alkolden önce yediklerinizden gelen kalorinin depolanması ile sonuçlanıyor Alkol özellikle bel bölgesinde yağların yakılmasına engel oluyor.

Peki, hem içip hem de kilo almamanın yolu var mı? Kafayı doğru bir şekilde çekerseniz kesinlikle kilo almayı engellemek mümkündür. Yapılan araştırmalar,  sınırlı miktarda alkol tüketen orta yaşlı kadınların hiç tüketmeyenlere göre daha az kilo aldığını ve obezite rahatsızlığına daha az yakalandığını ortaya koyuyor. Burada ki sınırlı miktar alkol tüketimini günde bir bardak olarak baz alabilirsiniz.

Şimdi hem içip hem kilo almayı engelleyecek yöntemleri listeleyelim:

Kural 1: İçerken daima yemeyi de ihmal etmeyin:Harvard profesörlerinin söylediğine göre kokteyl kalorilerini hesaba katmak elbette önemli ancak alkol ile birlikte yemenin de önemi var. Bu bağlamda ne kadar yediğinizden ziyade, alkol ile birlikte ne yediğiniz önem taşıyor. Aslında alkole yer açmak için azalttığınız yemek miktarı elinizi farkında olmadan patlamış mısır ya da fıstık tabağına yönlendirebilir. Bunun sebebi alkollerin karbonhidrat içermesi ve karbonhidratın kan şekerini yükseltmesidir. Bunun için dışarı çıkmadan önce akşam yemeğinizi yiyin. Hiç olmazsa protein ve lif bakımından zengin atıştırmalıklar ile metabolizmanızın yavaşlaması önleyip, kan şekerinizi ayarlayın.

Kural 2:  Bazı alkollü içkilerin sizi diğerlerinden daha çok acıktırdığının farkında olun:Her kokteyl seçeneği belinizin dostu değildir. Aklınızda bulunsun, çok şeker içeren içki çok acıktırır. Bazı kokteyller vardır ki kan şekerinizi biradan, şaraptan ya da herhangi bir shottan daha da yükseğe çıkarır. Zaten her alkollü içecek size kalori ve kilo olarak geri dönecektir. Yalnızca votka meyve suyu karışımı ya da kola ile rom bile içseniz fazladan kalori alacaksınız. O zaman tercihlerinizi sek içebileceğiniz içkilerden yana yapın. Bunların içinden de hafif olanları seçin. Örneğin şarap içecekseniz kalorisi daha az olan roze veya beyaz şarap tercih edin. İlle de bira içecekseniz hakkınızı light seçeneklerden yana kullanın. Votkasız duramam diyorsanız, onu da meyve suyu ile değil, sade, şekersiz soda ile birlikte için. Kokteyllerden mümkün mertebe kaçının.

Kural 3: Gün içerisinde 1 ya da en fazla 2 alkollü içecek tüketimini aşmayınBu demek değildir, günde 1 içki içebiliyorsam hafta boyu içmem, haftasonu pub crawl etkinliğinde de bunun acısını çıkarırım. Bu bedeniniz için yapacağınız en kötü şeylerden biri olur. Hem kilo alırsınız hem de sağlığınız bozulur. Her gün bir içki içmekten daha kötü bir etkisi vardır. Günde 3 ya da 4 adet alkollü içecek tükettiğiniz zaman vücudunuz o gün ne yediyseniz, onları yakmayı bir kenara bırakır, onlardan gelen kalorileri depolar ve alkolden aldığınız yüzlerce kaloriyi yakmaya odaklanır. Üstelik bu kadar alkol ile kan şekeriniz fırlar ve aç olmasınız bile canınız sürekli atıştırmak ve yemek ister. Her cumartesi 4 adet alkollü içecek içerseniz yılda 10 kilo almanız sürpriz olmaz.

Kural 4: Alkollü içecekleri su ile tüketin

Akşamdan kalmanın bir dezavantajı da sabah kalktığınızda iştahınızın normal iştahınızda daha fazla olmasıdır. Problemin bir kısmı susuz hissetmeniz ile ilgilidir zira alkolün diüretik olduğunu bilirsiniz. Bu da sizi daha da iştahlı yapacaktır.

Bunu engellemek için alkolle birlikte su tüketmeyi ihmal etmeyin. Bununla da yetinmeyin, gece yatmadan önce biraz daha su için. Hatta lifli gıdalardan atıştırmalık tüketebilirsiniz çünkü lifli gıdalar midede uzun süre kalır böylece doygun bir his ile uyanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here